Iğdır’da çiftçi pamuğa yöneldi

Çeyrek asırdan fazladır Iğdır'da ekimi yapılmayan pamuk İl Müdürlüğünün girişimleri ve çalışmaları sonucunda ekilmeye başlandı.

Iğdır’da çiftçi pamuğa yöneldi
banner200
banner217

İl genelinde yaklaşık 10 bin dönüm alana ekimi yapılan pamuk diğer çiftçilere örnek teşkil etmekte olup şimdiden bütün çiftçilerin ilgisini çekmeyi başararak gelecek yıllarda yaygın bir şekilde ekim yapılacağının sinyallerini verdi.

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, yıllar sonra ekimi yapılmaya başlanan pamuğu yerinde inceledi ve değerlendirmelerde bulundu.

Yolcu, “Ülkemiz için stratejik öneme sahip olan pamuğun ilimizde yaygınlaştırılması hem ülkemiz hem de çiftçilerimiz için önemli bir üründür. İlimizde yaygınlaşması pamuk ve tekstil sanayisinin ilimize gelmesi demektir. Hammaddeyi bulan yatırımcı o hammaddeyi işlemek için fabrikasını da kurarak istihdama katkı sağlayacaktır. Iğdır'da yetişen pamuk lif bakımından da kaliteli olduğundan daha çok tercih edilen pamuk olacaktır. Bizim pamuğu Iğdır Ovasında yaygınlaştırmamız ve yatırımcıların ilimize gelmesi için cazip bir rekolteye ulaşmamız gerekmektedir.

İl Müdürlüğü olarak pamuk üreticisine her türlü teknik bilgi ve desteği vermekteyiz, Bakanlığımızın uygun gördüğü her desteği de vermeye hazırız. Bu yıl yaklaşık olarak 10 bin dekar alana pamuk ekimi yapılmıştır. Üreticilerimize kolaylıklar diliyor diğer çiftçilerimize örnek olmasını ve pamuk ekiminin artarak yaygınlaşmasını ümit ediyoruz” dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251