Her yaşta hayvanın küpelemesinde son gün 31 Aralık

Her yaştaki sığır cinsi ve koyun-keçi türü hayvanların küpelenerek kayıt altına alınabiliyor. Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak üreticiyi uyardı.

Her yaşta hayvanın küpelemesinde son gün 31 Aralık
banner200

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"31 Aralık 2017 tarihine kadar; işletmesinde küpesiz büyükbaş hayvanı (sığır-manda) bulunan yetiştiricilerimizin 2017 yılı için küpeleme yetki devri yapılan Giresun İli DamızlıkSığır Yetiştiricileri Birliğine, küçükbaş hayvanı (koyun-keçi) bulunan yetiştiricilerimizin ise İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat ederek hayvanlarını cezasız olarak küpeletmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, aynı yönetmelikler çerçevesinde; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmesi sahipleri hayvan alım-satımlarını, ölüm ve kesimlerini, kendisine ve işletmesine ait bilgileri 31 Aralık'a kadar bildirim süresine bakılmaksızın cezasız olarak güncelletebilmektedir.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işletmesinde; 3 ay ve üzeri yaşta küpesiz sığır cinsi hayvan, 6 ay ve üzeri yaşta koyun-keçi türü hayvan bulunan işletmeler ile işletmesine ait alım, satım, ölüm ve kesim bildirimlerini yedi gün içerisinde İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapmayan işletmelere, 5996 sayılı Kanun gereği idari para cezası uygulanarak küpeleme ve güncelleme işlemi yapılacaktır.

Yetiştiricilerimize önemle duyurulur.

TARIMDAN HABER


YORUM EKLE
banner151

banner251