Hayvansal ürün nakillerinde denetimler arttı!

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle birlikte gerçekleştirdiği yol kontrollerinde, belgesiz olarak hayvansal ürün naklettiği tespit ettiği 4 kişiye, 6 bin 176 TL ceza kesti.

Hayvansal ürün nakillerinde denetimler arttı!
banner200

Konu hakkında açıklama yayımlayan Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, belgesiz nakledilen 2 bin 333 kg ete el konulup, imha edildiğini ve 6 bin 176 TL idari para cezası kesildiğini bildirdi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Giresun'da 2016 yılı Aralık ayı içerisinde İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle birlikte gerçekleştirilen yol kontrollerinde, belgesiz olarak hayvansal ürün naklettiği tespit edilen 2'si nakil vasıtası sahibi, diğer 2'si hayvansal ürün sahibi olmak üzere toplam 4 kişiye 5996 sayılı Kanunun ilgili maddesi gereğince; 6 bin 176 TL idari para cezası kesilmiş ve 2 bin 333 kg ete el konularak, yapılan muayene ve araştırmasında menşei belli olmadığından insan tüketimine sunulmasının sakıncalı olacağına karar verilerek imhası gerçekleştirilmiştir.”

Hayvan Pasaportlarının Olması Gerekiyor

“Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin yurt içi nakillerinde; 5996 sayılı Kanun ile Yurtiçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün Nakilleri Hakkında Yönetmelik kapsamında düzenlemeler getirilmiştir. Bu kapsamda; Sığır cinsi hayvanların il içi nakillerinde hayvan pasaportlarının nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulması zorunludur. İller arası sevklerinde, işletmenin bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğü tarafından hayvan pasaportları kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenir. Koyun ve keçi türü hayvanların il içi nakillerinde nakil belgesinin nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulması zorunludur. İller arası sevklerinde işletmenin bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğü tarafından nakil belgesi kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenir.”

Arı Naklinde İşletme Tescil Belgesi Olması Gerekiyor

“Arıların il içi nakillerinde, işletme tescil belgesinin bulundurulması zorunludur. İl dışına arı nakillerinde ise veteriner sağlık raporu alınması gerekmektedir. İl içi et nakillerinde, etin elde edildiği hayvanın kesildiği kesimhanenin resmî veteriner hekimi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimi tarafından düzenlenmiş ve örneği Bakanlıkça belirlenen kesim raporu bulundurulur. Kesimhanelerden başka illere yapılacak et nakillerinde kesim raporu düzenlenmez, bu sevklerde kesimhanenin resmî veteriner hekimi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimi tarafından düzenlenen veteriner sağlık raporunun bulundurulması zorunludur.”

Kaynak: Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251