Güldal, 2023 hedefleri hayal değil!

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Ahmet Güldal, “Tarımsal hasılamızı 150 milyar dolara, ihracat payımızı da 40 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Güldal, 2023 hedefleri hayal değil!
banner200
banner217

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı basın tanıtımında konuşan İl Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye'nin 2023 tarımsal hasıla hedeflerine değinen ve bunun hayal olmadığını belirterek, "Tarımsal hasılamızı 150 milyar dolara, ihracat payımızı da 40 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için tarımsal ürünlerin katma değerlerinin artırılması, daha çok elde edilerek Avrupa ve dünyaya pazarlanmasını sağlayacağız. 2012'de 4 milyar dolar olan ihracatımız şu an 12 milyar dolar. Bu bağlamda 2023 hedeflerimiz hayal değil. Yeni projeler üreticimizden, alıcılara, sanayicilere, ihracatçıya ve üniversitelere kadar herkesin işbirliği içinde çalışmasıyla hayat geçecektir. Ne kadar başarılı ve çok proje üretilirse gerçekleştirilen proje sayısı da artar ve bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olur. Bu sene de iyi sonuçlar doğuracak bir proje pazarı etkinliği gerçekleşeceğine inancımız tamdır" diye konuştu.

Hayvan Hastalıklarına Yönelik Projeler Üretilmeli

Hayvan hastalıklarını ortadan kaldırmak için projeler üretmek gerektiğini de dile getiren Güldal, "İzmir'in canlı hayvan varlığının arttırılması için titiz bir çalışma yapıyoruz. Hayvan sağlığının çözülmesi için tüm paydaşları yanımızda bekliyoruz. Biz ziyaretlerimizde çiftçilerimizin çok güzel tespitlerinin olduğunu görüyoruz. Bu nedenle proje üretmek isteyen öğrenci ve akademisyenlerin mutlaka çiftçilerimizle görüşmelerini öneriyoruz. Onların problemlere karşı ürettikleri çözümleri projelendirmelerini bekliyoruz" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 17:19
YORUM EKLE
banner151

banner251