Görele dondurmasıyla Çavuşlu ekmeği markalaşma yolunda

Geçmişi yüzyıllar öncesine yaylacılık geleneğine dayanan Giresun Çavuşlu Ekmeği ile 200 yıllık geçmişi bulunan ve yöredeki köylerde, bayram ve düğünlerde ikram edilen, daha sonra talep edilmesi üzerine şehirde ticari amaçla satışa sunulan Görele dondurmasının markalaşması için önemli bir adım atıldı.

Görele dondurmasıyla Çavuşlu ekmeği markalaşma yolunda
banner200

Giresun İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi.

İlimize özgü bazı gıda ve tarımsal ürünlerin tescili amacıyla 'Coğrafi İşaret" alınarak, artı değer kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda Çavuşlu Ekmeği ve Görele Dondurması için coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.

GİRESUN ÇAVUŞLU EKMEĞİ

Geçmişi yüzyıllar öncesine yaylacılık geleneğine dayanan Giresun Çavuşlu Ekmeği, yaylacılık yapan bölge insanının uzun süren göç yolunda ki ihtiyacını karşılamak için yaptığı uzun süre bayatlamayan, katıksızda yenebilmesi özelliği ve lezzetiyle vazgeçilmez bir yiyecek olmuştur. Çavuşlu ekmeğinin özelliği taş fırınlarda ve kızılağaç odunu ateşiyle pişirilmesidir. Dış kabuğu sert ve incedir, elastiki bir yapıda değil ağızda dağılan gevrek bir yapıdadır, ekmeğin iç kısmı süngerimsi, pişkin ve arzu edilen büyüklüklerde gözeneklere sahiptir. Oda şartlarında hiçbir kimyasal koruyucuya gerek duymadan 7-10 gün kadar saklanabilmektedir.

GİRESUN GÖRELE DONDURMASI

Giresun Görele Dondurması ise yaklaşık 200 yıl önce yöredeki köylerde, bayram ve düğünlerde ikram edilmek üzere başlayan bir gelenek daha sonraları da fazla talep edilmesi üzerine şehirde ticari amaçla satışa sunulmuştur. Görele Dondurması kıvam bakımından diğer dondurmalara göre oldukça yumuşak krema kıvamındadır. Genel olarak dondurmaların iç sıcaklığı eksi 18 ile eksi 24 derece arasında olurken, Görele Dondurmasının iç sıcaklığı eksi 8 derecedir ve bu özelliğinden dolayı en fazla 24 saat bekletilebilir. Günü birlik üretimi yapılır ve taze tüketilir. Bu dondurmanın iç sıcaklığının böyle olmasının sağladığı bir avantaj da, bahar aylarında da bolca tüketilebilmesidir. Hiçbir kimyasal madde içermez, emülgatör ve stabilizatör yerine doğal meyan kökü kullanılır. Kendine has lezzetiyle Görele Dondurmamıza coğrafi işaret alınması, markalaşma yolundaki tanıtımına da önemli kakı sağlayacaktır.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251