Giresun’da ÇATAK toplantısı yapıldı

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) kapsamında toplandı.

Giresun’da ÇATAK toplantısı yapıldı
banner200

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) kapsamında, İl Müdürü Muhammet Angın başkanlığında toplandı. Toplantı ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda; Espiye, Keşap ve Şebinkarahisar ilçelerimizde hassas alan olarak tespiti yapılan bölgelere ilave 2 bin 500 dekar alanda yeni uygulama alanları kararlaştırıldı. Ayrıca 2017 yılı müracaatlarının 1 Mart-1 Ağustos tarihleri arasında alınmasına karar verildi. Hassas alan olarak belirlenen köylerde yapılacak ilandan sonra üreticilerin başvuruları ilgili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından değerlendirilecektir. ÇATAK programının temel amacı; toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik koruma programını tercih eden üreticilerin desteklenmesidir.

İlimizde ÇATAK programı 2015 yılında başlamış olup 2016 yılında Espiye, Keşap ve Şebinkarahisar ilçelerimizde hassas bölge olarak belirlenen köylerde uygulamaya geçilmiştir. Bu kapsamda toplam 237 üreticiye 2. ve 3. kategorilerde 7 bin 481 dekar alanda 677 bin 733 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2017 yılı ile birlikte Giresun ili genelinde 10 bin dekar alanda ÇATAK programı gerçekleştirilmiş olacaktır."

Kaynak: Giresun Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251