Genç çiftçi kendi işinin patronu oldu

Erzincan'da Genç Çiftçi Projesi'nden hibe kazanan genç çiftçi Gamze Uğur, yetiştirdiği 'Kültür Mantarları'yla kendi işinin patronu oldu.

Genç çiftçi kendi işinin patronu oldu
banner200

Erzincan'da Genç Çiftçi Projesi'nden faydalanan genç çiftçi Gamze Uğur, kurduğu 100 metrekarelik alanı, mantar yetiştiriciliği için hazır hale getirdi. Aldığı 1300 mantar kompostunu yerleştiren Uğur, Kasım ayında ürettiği mantarları piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Aile bütçesine katkı verdiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Uğur, iki odada toplam 1300 kompostla üretime başladığını ifade ederek, "Şu an kendi işimi kurdum. İlerleyen zamanlarda daha güzel para kazanıp aileme ve ihtiyaç sahiplerine destek olacağım. Bu durum hem beni hem de ailemi mutlu ediyor çünkü burada hem zamanımız boşa gitmiyor hem de para kazanıyoruz emeğimin karşılığını almak çok güzel" dedi.

İlk hasadında genç çiftçiyi ziyaret eden Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin ve beraberindeki teknik ekip, proje sahasında çeşitli izlenimlerde bulunarak yapılan yatırımları yerinde kontrol etti. Hasada başlanılmasıyla birlikte üretim sezonu boyunca 20 tona yakın ürün elde edileceğini söyleyen Şahin, "Erzincan'da bir ilkin gerçekleşmesinde emeği olan bu genç bayan çiftçimizi yürekten tebrik ediyorum. Anadolu kadınının kanında olan azimle çalışıp, titizlikle bu işletmeyi daha büyük ve güzel hale getireceği konusunda bayan çiftçimize güvenim sonsuz. Erzincan tüketicisinin beğenisine sunulacak bu güzel ürünlerin Erzincan esnafınca da tercih edileceğine inanıyorum" dedi.

Genç Çiftçi Projelerine değinen Şahin, şunları kaydetti:

"Ekmeğinin peşinde alın teriyle çalışan, helal lokma kazanmak için çabalayan gençlerimiz bu ve benzeri projelerle daha çok üretecek daha çok kazanacaktır. Ben bu anlamda "Genç Çiftçi Hibe Projesi"ni çok önemsiyorum. Bu amaçla kurulan her işletme gençlerimize umut olmakta ekonomimize kan katmaktadır. İlerde bu ve benzeri projelerle daha çok gencimizin tarım sektöründe söz sahibi olacağına inanıyorum" dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251