Fındık filiz güvesi mücadelesini ihmal etmeyin!

Ordu il tarım müdürlüğünden yapılan açıklamada, çiftçilerin fındık filiz güvesiyle mücadeleyi ihmal etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Fındık filiz güvesi mücadelesini ihmal etmeyin!
banner200

Açıklamada, çiftçileri şu tavsiyelere yer verildi:

Fındık Filiz Güvesi önemli fındık zararlılarından biri olup, fındığa özel bir zararlıdır. Daha çok ilkbaharda gelişen 2,5-3 cm'lik taze sürgünlerin içine girip beslenmek suretiyle zarar yapmaktadır. Bulaşmaya bağlı olarak verim kaybı meydana getirdiği için uç kurumalarına neden olmaktadır. Zararlının en belirgin özelliği; zarar gören sürgünler yere düşmeyip bir ağ ile dala yapışmış olarak durmasıdır.

Fındık filiz güvesinin ilk erginleri fındık bahçelerinde mart ayı sonlarında görülmeye başlar. Ergin çıkışı 50 gün kadar devam eder. Dişi, yumurtalarını çıkıştan 5-6 gün sonra genellikle yaprakların üst yüzüne tek tek koyar. Yumurtadan çıkan larva (kurtçuk), yaprağın alt yüzüne geçerek iki damarın birleştiği yerde 4-4,5 ay beslenir, bu sırada üzeri ağ ve pisliklerle kaplanır. Larva, yaprağın üst yüzünde beslenmediği için, bu kısım üçgen şeklinde bir zar görünümü kazanır.

Sonbaharda erkek organ veya kozalak akarlarının meydana getirdiği kozalaklara geçmeye başlar ve kışı burada geçirir. Larva ertesi yıl Mart ayı başlarından itibaren göz ve sürgünlerin özüne girerek galeri açar. Larvaların ilk zararı temmuz ayında yapraklarda görülür. Larvalar, ( kurtçuklar ) yaprak alt yüzünde orta damarla yan damarların birleştiği yerde beslenerek üçgen şeklinde kahverengi lekeler meydana getirirler. Bu lekeler, larvanın ördüğü ağ ve beslenme artıklarından meydana gelir. Yaprağın üst kısmı daima sağlam kalır.

Sonbaharda larvalar erkek organlara (püs), göz diplerine ve kozalaklara geçer. İki erkek organı ağlarla birbirine birleştirerek, aralarında koyu renk pisliklerle karışık bir kabarıklık meydana getirir. Kemirilen erkek organ gelişemediği için kıvrılır.

Kültürel mücadele olarak; larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Bu zararlıya karşı ilaçlamaya karar vermeden önce bulaşık olan bahçelerde bir ön sayım yapılarak mücadeleye gerek olup olmadığına karar vermek için 1-10 da olan bahçelerde 10 Ocak, 11-30 da olan bahçelerde 20 ocak ve 30 da'dan büyük bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Her işaretli ocaktan alt, orta ve üst kısımlarından 10'ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınıp, zarar belirtisi olanlar sayılır. Zarar görmüş yaprak sayısı % 15 olduğunda kimyasal mücadele yapılır. Larvaların erkek organlara veya kozalaklara göç ettiği yaprak döküm başlangıcına Eylül sonlarına kadar ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık filiz güvesine karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat ederek teknik tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251