Fidelerin parasını kendileri kazanıyor

Yalova'da Engelsiz Organik Tarım Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Esvet Sabri Aytaşman Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri ile organik domates fidesi dikti.

Fidelerin parasını kendileri kazanıyor
banner200

Engelli öğrencileri tarıma yönlendirerek topluma kazandırmak, organik tarım konusunda bilgilendirerek meslek edinmelerine katkıda bulunmak, tarımsal faaliyetlerden yararlanarak, sosyalleşmelerine katkı sağlamak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen ve geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığından Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik alanında Marmara bölgesinde birincilik, ülke genelinde de ikincilik ödülüne layık görülen “Engelsiz Organik Tarım” projesi kapsamında projenin uygulandığı Esvet Sabri Aytaşman Özel Öğretim Okulundaki öğrenciler İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar’la birlikte cherry çeşidi Organik Domates fidesi diktiler.

Beş üretim dönemi olarak planlanan ve dört dönemde organik domates, biber, hıyar, patlıcan, cherry domates, marul, yeşil soğan gibi sebzeleri ekerek organik tarımı öğrenen özel öğrenciler hasat ettikleri sebzeleri de satarak hem okullarına gelir elde ettiler hem de bir sonraki dönemde dikecekleri fidelerin bedelini çıkardılar.

Beşinci ve son dönemde de seranın dışına 500 adet cherry çeşidi organik domates fidesi diken özel öğrenciler, sera içerisine de 500 adet organik sivri biber fidesi diktiler. Proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalarla özel öğrencilerin toprak ve bitkilerle buluşması ve organik tarımı öğrenmeleri konusunda çok önemli ilerlemeler kaydedildi. Proje sona erdikten sonra da özel öğrenciler okul bahçesinde üretime devam edecekler.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 23:13
YORUM EKLE

banner251