Elmacılığın genel durumu değerlendirildi

Seben Meslek Yüksek Okulunda gerçekleştirilen toplantıda, elmacılığın genel durumu, depolardaki mevcut kapasite ve deneme bahçesinin durumu değerlendirildi.

banner255
Elmacılığın genel durumu değerlendirildi
banner200

Bolu Bağışçılar Vakfı Koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, Vakıf Başkanı Şerafettin ERBAYRAM, Seben Belediye Başkanı Süleyman ÖZBAĞ, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim görevlisi İhsan CANAN ve Seben İzzet Baysal Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Songül YILDIZ, Okul Müdürü Macit DEMİRER ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bolu İl Müdürlüğü ve Seben İlçe Müdürlüğün de görevli Mühendisler katılım sağladı.

Toplantı gündemini şu başlıklar oluşturdu;

Protokolün gözden geçirilmesi ve görev dağılımının değerlendirilmesi

Tesis edilen bahçe işleri için Abant İzzet Baysal Üniversitesinin görüşleri

Bahçeyi kaplayacak şekilde gölgelik yapılmasının değerlendirilmesi

Sonbahar ilaçlaması ve bahar gübrelemesinin değerlendirilmesi

Meslek Yüksek Okulu bünyesinde bir malzeme deposu oluşturulması

Meslek Yüksek Okulu kütüphanesinde Tarım Kitaplığı bölümü oluşturulması.

DEPOLAR TAM KAPASİTE KULLANILACAK

Gündemi değerlendiren Şerafettin ERBAYRAM, Seben'de mevcut 2 soğuk hava deposunun 4 ton kapasitesinin şu an dörtte birinin kullanıldığını belirterek, "Elma Üretimini Yenileme Projesi ile Elma üretimini yenilemekle kalmayıp dolaylı olarak da depoları tam kapasite ile kullanılır hale getireceğimiz aşikar, herkesin elini taşın altına koyması gerekli" dedi.

Seben Belediye başkanı Süleyman ÖZBAĞ ise; 2015/7374 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gerenözü, Güneyce, Haccağız, Hoçaş, Musasofular, Nimetli ve Yağama köylerinin arazi toplulaştırılması kapsamına alındığını, Seben gölünün sulama için DSİ ye devredildiğini ve Seben'in tarımsal üretim potansiyeli ve çeşitliliğinin bu yeni yapılanma ile artacağını belirtti. Özbağ, şunları kaydetti: "Toplulaştırma ve Sulama projeleri hayata geçerken Seben için önemi hiçbir zaman değişmeyen Elma yetiştiriciliğinde yeni tekniklerin belirlenmesi, daha verimli veya pazar değeri yüksek çeşit seçimi için Elma Üretimi Yenileme Projesi bizler için olmazsa olmaz bir çalışmadır. Bu çalışmanın sağlıklı yürümesi ve sonuçlanması için bizler üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız"

Seben İzzet Baysal Meslek Yüksek Okulu Müdürü Macit DEMİRER elma deme bahçesinin genel bakım işleri ve düzenli kontrol sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtirken meslek yüksekokulu öğretim görevlisi Songül YILDIZ iki öğrencisi ile bahçenin sorumluluğunu üstlendiklerini belirttiler.

Toplantı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğünde görevli Mühendis Erkan KASIRGA, Ayşe EKDİOĞLU ve İrem COŞAR'ın sulama, gübreleme ve ilaçlama önerileri ilgili katkıları ile son buldu.

YORUM EKLE
banner151

banner251