Elma üreticilerine bilgilendirme yapıldı

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Elma da Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi Projesi kapsamında, elma üreticilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Elma üreticilerine bilgilendirme yapıldı
banner200

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Elma da Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi Projesi kapsamında, Seben ilçesinde, elma üreticilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı. Konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şu ifadeler aktarıldı:

“Zararlıları zamanında tespit etmek, etkili bir mücadele sağlamak en doğru zamanda en az kimyasal kullanarak, hem üreticimize hem tüketicimize sağlıklı ürün sunabilmek için yoğun olarak çalışılmaktadır. Bu amaçla EKÜY projesi ve survey çalışmaları kapsamında meyve bahçeleri ve bağlarda zararlı türlerine göre çeşitli tuzaklar asıldı. Elma da ekonomik anlamda yoğun zararı bulunan elma iç kurduna karşı etkili olan feromon tuzaklar yine elma da ve asma da zarar yapan sirke sineklerine karşı sirke tuzakları, kirazlarda zarar yapan kiraz sineğine karşı sarı yapışkan tuzaklar ve akdeniz meyve sineğine karşı feromon tuzaklar bahçelere asılarak mücadele başladı. Bu tuzakların takibi üreticilerle birlikte sıklıkla yapılacak ve oluşabilecek zarara karşı erken dönemde tedbirler alınacaktır.”

Kaynak: Bolu Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251