Düzce Tarım İl Müdürlüğünden: Şerh açıklaması!

Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, son günlerde gündemi meşgul eden 'tapulara koyulan şerhle' ilgili açıklama yayımladı.

banner255
Düzce Tarım İl Müdürlüğünden: Şerh açıklaması!
banner200

Bakanlar Kurulu Kararı'nca Düzce Ovası'nın Büyük Ova Koruma Alanı olarak ilan edildiğini bildiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, şu açıklamayı yaptı:

“Tarımsal üretim potansiyeli yüksek erozyon, kirlenme, amaç dışı ve yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği ülke genelindeki düzce ovası ile birlikte toplam 192 adet ova büyük ova koruma alanı olarak belirlenmiştir.

Bakanlığımızın 30/05/2017 tarihli ve 1256858 sayılı yazıları gereği Düzce Merkez, Kaynaşlı, Gölyaka, Cumayeri, Çilimli, Gümüşova ilçelerindeki Büyük ova koruma alanı içinde kalan 27 bin 77 hektar alanda ki 72 bin 798 adet parselin tapu kütüklerine 'Bu parsel 5403 sayılı kanunun 14.maddesi gereğince Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen Büyük Ova Koruma alanında kalmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izni olmadan bitkisel üretim amacı dışında kullanılamaz' şerhinin konulması sağlanmıştır.”

Bakanlar Kurulu Kararında, Büyük Ova koruma alanı sınırları içerisinde kalan onaylı planlı alanlar ile Kararın yayımı tarihi itibari ile ilgili mevzuat uyarınca tarım dışı kullanım izni verilmiş alanlar bu uygulamanın dışında olduğu belirtildiğinde bu konuya ilişkin olarak Müdürlüğümüzce ilgili Belediye ve İl Özel İdaresinden büyük ova sınırlarındaki planlı alanlara ilişkin bilgi ve belgeler talep edilmiş olup gelecek cevabi yazılar doğrultusunda planlı alanlardaki şerhler topluca kaldırılacaktır. Ayrıca vatandaşlarımızın bireysel müracaatı durumunda da ilgili kurumlardan planlı alanlara ilişkin bilgi ve belge getirmesi durumunda hızlı bir şekilde de şerhler kaldırılabilecektir. Dolayısı ile vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyeti söz konusu değildir."

Kaynak; Düzce Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251