Don afetinden zarar gören İzmirli üreticilere fidan dağıtıldı

İzmir'in Bayındır ilçesinde 2015'in ilk günlerinde dondan zarar gören meyve ağaçlarının yerine dikilmek üzere Bayındır'lı üreticilere 13 bin adet meyve fidanı dağıtıldı.

Don afetinden zarar gören İzmirli üreticilere fidan dağıtıldı
banner282

Başbakanlık Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanlığı tarafından temin edilen 101 bin TL'lik kaynakla, toplam 552 üreticinin faydalandığı destekleme sayesinde meyve bahçeleri tekrar üretime başlayacak. Fidan dağıtımı amacıyla Bayındır'da düzenlenen törende, üreticiler fidanlarını İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın elinden aldı.

AĞAÇLAR DALLARIYLA DONMUŞTU

Törende konuşan Toprak, dondan zarar gören bahçeleri afetten sonra bizzat ziyaret ettiğini ifade ederek, "O koskoca ağaçların dallarıyla birlikte nasıl donduğunu gözlerimle gördüm. Sigorta sistemi olmayınca zararı telafi etmek için kaynak aktarımı zor oldu. Ama ona rağmen arkadaşlarımız hasar tespiti konusunda çok iyi ve detaylı bir şekilde çalıştı. Ağaç dikim zamanı geçtiği için fidanlar ancak şimdi dağıtılıyor. Bu fidanları o topraklarla buluşturduğumuz zaman umarım hem kayıplarımızı gidermiş oluruz hem de üretim tekrar başlar." diye konuştu.

Bayındır Kaymakamı Barbaros Baran, Vali Toprak'a hitaben; "Don afeti sonrası Bayındır'ı yalnız bırakmadığınız ve o zor günlerimizde hep yanımızda olduğunuz için üreticilerimiz ve biz size müteşekkiriz" dedi.

ZARARLARIN KARŞILANMASI İÇİN KAYNAK AKTARILDI

Afet sonrasında gerçekleşen çalışmalardan bahseden İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ise şöyle konuştu. "Yaşanan süreçten sonra üreticilerimizin zararlarını karşılamak için önemli bir kaynak sağlandı. Bu kaynakla en azından fidanların temin edilmesiyle üreticilerimizin mağduriyeti giderilmiş olacak. Birazdan bu fidanlar teslim edilecek. Umarım o zarar gören bahçelerde tekrar üretim başlayacak"

Fidan dağıtımının ardından Bayındır Kaymakamı Barbaros Baran, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve İl Tarım Müdürü Güldal ile birlikte bölgedeki süs bitkisi seralarını ziyaret eden Vali Toprak, üreticilerin sorunlarını dinledi ve faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı.

YORUM EKLE
banner151