Diyarbakır’da bölgesel kariyer fuarı açıldı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) ev sahipliğinde düzenlenen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı 2020 açıldı.

Diyarbakır’da bölgesel kariyer fuarı açıldı
banner200

Dicle Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen öğrencilerin mezuniyetleri sonrası iş hayatlarına katkı sağlamak ve onlara yeni ufuklar açabilmek amacıyla organize edilen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı 2020 açıldı. Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen organizasyonun açılış törenine Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Bedrettin Ozmen, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Mardin Artuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Doc. Dr. Feysel Taşçier, Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcıları ve bölge üniversitelerin rektörleri, öğrenciler, firma temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.

Yetenek Her Yerde sloganıyla öğrencilerin kariyer planlamalarında yanlarında bulunmak ve onlara yardımcı olmak maksadıyla organize edilen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı'nın açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül'ün açılış konuşmasıyla başladı.

Daha sonra konuşma yapan, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Cumhurbaşkanlığımız tarafından düzenlenen, Türkiye çapında 2. bölgesel düzeyde de Diyarbakır’ımızda bölgenin 8 üniversitesinin ve 8 ilinin katılımını ön gören kariyer fuarları açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye 2 rakamlı üniversite sayılarından bugün 207 üniversiteye ulaşan, her kentine üniversitenin ışığını ve aydınlığını taşıyan, her kentte değişimin öncüsü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesi ile üniversitelerden başlatan bir yönetim anlayışına sahiptir.

Gençleri tam da bu noktada, en önemli ve vazgeçilmez bir değer olarak gören bir bakışı temsil etmektedir. Sizler bu salonda bulunan gençler, şüphesiz bizim geleceğimiz ve en önemli zenginliğimizsiniz. Sizlerin hayata bakışının hayatla buluşmasının ve hayat yolculuğunun, sizlerden başlayarak çevrenize kazanç ve değer sağlamasını ve bunun gerçekleşmesini şüphesiz, en önemli hedefimiz olarak da bizler belirlemiş durumdayız. Bugün burada bulunan değerli rektörlerimizin illerinde üniversiteleriyle kattığı değer ve değişim şüphesiz Dicle merkezli Diyarbakır dâhil çok açık bir şekilde hissedilmektedir.

Meseleyi sadece bir nicelik sayısı olarak artan üniversite ya da öğrenci sayısına göre değil, bir nitelik olarak ortaya konulan bir büyük birikime bakarak değerlendirmeliyiz. Bugün bilimsel çalışmalar akademik yayınlar en önemlisi marka ve patent gibi artık bu ülkenin hak ettiği ve çok geç kaldığı alanlardaki, büyük sıçramalar, bunun ilk ışıklarıdır. Türkiye bugün 80 milyonu aşmış ve en önemli zenginliği, bu anlamda jeostratejik konumu içerisindeki bu genç kitlesiyle dünyanın değişim ve dönüşümünün ve belirleyici ikliminin ilk 10 ülkesidir” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezerek, öğrenciler ve firma temsilcileriyle görüştü.

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak kurduğumuz stantta üniversite öğrencilerine kurumumuzun iş ve işleyişi, kurumumuzda çalışan meslek gruplarının tanıtımı anlatılarak öğrencilerin mezuniyet sonrasındaki kariyer planlamalarına katkıda bulunmayı hedefledik. Standımızı ziyaret eden Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahirete kadar dogrucu
Ahirete kadar dogrucu - 2 yıl Önce

İnsanlar bilip bilmeden hemen karalama kampanyası başkatılıyor, tarım kredi birlik aş nin 2 yıl önceki hali nasıldı şimdi geldiği cirosal durum ve şirketin vizyonu ortada insanlar gece gündüz demeden çalışıp kurum için katmadeger kazandırlar, ahir dünyanın ahiret hesabı var unutmayın

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Tamda millileşme yolunda giderken bu olay çok yanlıştır

atilla merih
atilla merih - 2 yıl Önce

Tarım kredi kooperatiflerinin mağaza açması çok olumlu ve güzel bir proje ancak Ankara da sanıyorum 20 civarında mağazası varken istanbulda ancak 2 adet var.istanbul a daha çok mağaza açılmalı

banner151

banner251