Diyarbakır’da yağmurlama damlama sulama projeleri onaylandı

Diyarbakır'da bireysel sulama sistemleri hibe desteği programı kapsamında başvurusu uygun görülen 222 yatırımcıya ait yağmurlama ve damlama sulama projeleri onaylandı.

banner247
Diyarbakır’da yağmurlama damlama sulama projeleri onaylandı
banner200
banner217

Konuyla ilgili olarak Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"2018 yılı 14. Etap Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği Programı kapsamında 01 Ocak – 01 Mart 2018 tarihleri arasındaki 60 günlük başvuru süresi içerisinde Diyarbakır'da 272 yatırımcı projeye başvurdu. Başvurusu uygun görülen 222 yatırımcıya ait yağmurlama ve damlama sulama projeleri onaylandı.

Projeleri onaylanarak hibe almaya hak kazanan yatırımcılar ile Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında Hibe Sözleşmeleri imzalandı. Hibe Sözleşmesi imzalayan yatırımcılarımıza Sulama Sistemlerini kurduktan sonra düzenlenecek hakediş belgeleri ile Hibe Destekleri ödemesi yapılacak.

Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği Programı hakkında bir açıklama yapan Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar şunları söyledi;

“Tarımın başkenti olan Diyarbakır'da bereketli topraklarımızı verimli sulama sistemleri ile buluşturarak daha da bereketli hale getirme hedefimizde Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Projeleri önemli bir rol almaktadır.

Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 2018 yılında Diyarbakır genelinde 222 yatırımcımızın projesini onaylayarak 6.7 Milyon TL hibe ödemesi yapıyoruz. Bu projeler sayesinde 34.000 dekarlık alanı basınçlı sulama sistemiyle buluşturuyoruz. 2018 yılı itibariyle son 13 yılda toplam 1.566 yatırımcımıza 41 Milyon TL hibe desteği sağlayarak 209.307 Dekar tarım alanını basınçlı sulama sistemlerine kavuşturduk.

Bilindiği üzere artan nüfus ile birlikte su ve gıda temini dünyanın önemli sorunları arasında yer almaktadır. Bu projeler ile hem daha az su kullanarak sudan büyük tasarruf sağlıyoruz hem de birim alandan alınan verimi arttırarak daha fazla insana gıda sağlamış oluyoruz. Gerek yapılan ve yapımı devam eden sulama barajlarımızla ve gerekse sulama sistemleri hibe projeleri ile Diyarbakır'ın bereketli tarım alanlarının büyük bir bölümünü verimli sulama sistemleri ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Projeleri onaylanarak hibe almaya hak kazanan yatırımcılarımıza ve Diyarbakır'ın gayretli üreticilerine bereketli bol kazançlar diliyorum.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Sayın Dallıdqn beri biz tarımın başkenti die antalya bilirdik. O günden beri de sadeve iso 9001:2015 belgesi alaraj tahtımızı koruduk.

banner248
banner151