" />

Denizli’de karya koç dağıtıldı

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesine" kapsamında, 10 yetiştiriciye 32 baş Karya ırkı koç dağıtıldı.

Denizli’de karya koç dağıtıldı
banner200

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesine" kapsamında, Tavas ilçesinde 10 yetiştiriciye 32 baş Karya ırkı koç dağıtıldı. Dağıtım törenine, Tavas Kaymakamı Dr. Osman Varol, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya ve koyun yetiştiricileri katıldı.

Konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2017 yılı yapılan başvuruların neticesinde Tavas İlçesi Horasan, Kızılca, Vakıf, Pınarlar ve Samanlık mahallelerindeki koyun yetiştiricilerine Karya koçu dağıtılması uygun görülmüştür. Horasan mahallemizden 1, Kızılca mahallemizden 3, Vakıf mahallemizden 4, Pınarlar mahallemizden 1 ile Samanlık'dan 1 yetiştiricimiz olmak üzere toplamda 10 yetiştiricimize 'Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi' kapsamında 32 baş Karya ırkı koç dağıtımı yapılmıştır. Dağıtımı yapılan koçlar Serinhisar ilçemizde Halk Elindeki Ülkesel Islah projesi uygulayan elit sürü sahibi üreticilerimizden alınıp, halka dağıtılmıştır. Karya ırkı melez bir ırk olup, Sakız koyunu ile Kıvırcık Koçları melezlenmesi ile elde edilmiştir. Denizli, Aydın, İzmir, Manisa ve Uşak illerinde yetiştirilmektedir. Kombine verim yönlüdür. Erken gelişen bir ırktır. İyi bakım besleme ile döl verimi yüksek, ikizlik oranı yüzde 80'dir. Kuzuların doğum ağırlığı 3,9 kg. olup, sütten kesildiği 90 günde ortalama. Ağırlığı 28,5 kilogramdır. Besiye alınan Karya ırkı hayvanlar 90-100 kg. canlı ağırlığa ulaşmaktadır.

Hedef 1 Milyon Koyun

İlimizde küçükbaş hayvan varlığımız son on yılda yüzde 83'lük artışla 350 bin 408 baştan 605 bin 738 başa ulaşmıştır. Küçükbaş hayvanlarımızın 426 bin 253 başı koyun, 179 bin 485 başı keçidir. Dolayısıyla bu artış ilimizi et ve süt üretiminde rekabet edebilir konuma getirmiştir. İlimizde 7 bin 766 adet küçükbaş işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerimizin büyük çoğunluğu orta büyüklükte işletmelerdir. Karya ırkı koç kullanarak ilimizde yetiştirilen koyunların et, süt ve döl verimlerini yüksek sürüler haline getirmek, kan tazelemek, uygulanacak ıslah çalışmalarıyla Karya ırkı koyun sayısını artırmaktır. Her ne kadar küçükbaş hayvan varlığımız 605 bine ulaşmış olsa da bizim hedefimiz 1 milyon baş koyun keçi varlığımızın olmasıdır. 2011 yılından 2016 yılına kadar çeşitli ilçelerimizde 'Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesine' kapsamında 114 yetiştiricimize 332 koç dağıtımı yapılmıştır."

Kaynak: Denizli Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251