Dane kaybında yüzde 1,5 sınırlaması!

Bolu'da dane kaybına karşı biçerdöver kontrolleri devam ederken, biçerdöver hasadında müsaade edilebilir kayıp oranı yüzde 1.5 olarak belirlendi. Bunun üzerine çıkan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine idari yaptırım uygulanacak.

Dane kaybında yüzde 1,5 sınırlaması!
banner282

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilerin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmeleri ve hububat hasadında dane kaybını en aza indirmek amacıyla arazi çalışmalarına devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, şunları kaydetti:

“Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hasat sırasında meydana gelebilecek dane-ürün kayıpları ile dane- ürün hasarları ve sap kayıplarını önlemek üzere Bolu il genelinde hububat hasadı yapan biçerdöverleri, bünyesinde oluşturduğu 10 ekip ve 31 teknik elemanla kontrolünü sağlamaktadır. Biçerdöverle hasatta dane kayıplarının azaltılması ve uymayanlar hakkında kanuni cezalarla ilgili Valilik Tebliği, Sözleşme örneği ve sirküler mektuplar hazırlanarak köy muhtarlıklarımıza gönderilmiştir. 2018 yılında Bolu'da biçerdöver hasadında müsaade edilebilir kayıp oranının yüzde 1,5 olarak belirlenmiş ve bu oranın üzerinde biçim yapan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine idari yaptırım uygulanacağı da ilgili kişilere iletilmiştir. Üreticimizin mağdur olmasını engellemek ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek adına çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir”

TARIMDANHABER


Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 17:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasat Kaybı
Hasat Kaybı - 4 yıl Önce

Tarım ve Orman Bakanlığı teknik elemanlarının tamamını biçerdöver kontrolü için araziye gönderseniz bile dane kaybını takip edemessiniz, Hasatta biçerdöverlerde dane kayıplarından çoğu biçerdöverin hızından kaynaklanmaktadır, bonu önlemenin tek yolu teknolojiyi kullanarak biçerdöverlede araç takip cihazını tüm türkiyede hasat yapan biçerdöverlerde zorunlu kılınmasıdır. Bakanlıkça takip cihazı olmayan biçerdöverlerin hasat yapmasının yasaklanmasıyla ve sadece araç takip cihazıyla hız takibinde % 1-2 lik dane kaybının önüne geçilebilinir. Hasata başlanılmadan önce teknik elemanlarca biçilecek mahsülün(buğday,arpa vs) verimliliğine göre biçerdöverin hasat hızı tesbit edilir örneğin mahsül verimli başaklar daneli ve boylu ise o tarlada çalışacak biçerdöverin hızı 5-6 km yi geçirmeyeceksin, başak sapı kısa. dane verimi az ise biçerdöverin hızını 6,7,8 ' e kadar teknik eleman tarafında müsade edilebilir istenirse takip cihazından hızlı hasat yapan biçerdöverler uzaktan durdurulabilir . Ayrıca yılda kaç biçerdöverle kaç da arazide hasat yapıldığı ve sürelerinin tesbitindede araç takip cihazının önemi büyüktür.