Çorum’da çeltik alanlarda incelemeler yapıldı

Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı teknik ekipler tarafından, çeltik üretimi yapılan alanlarda hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolleri yapıldı.

banner255
Çorum’da çeltik alanlarda incelemeler yapıldı
banner200

Yapılan kontrolleri yerinde inceleyen İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, şunları söyledi; “Bazı bölgelerde yabancı ot kontrolünde kullanılan herbisitlere karşı yabancı otların herbisitlere dayanıklılık gösterdikleri gördük. Bu yüzden yabancı otlarla mücadelede tam başarı sağlanamadığı görüldü. Yine bazı alanlarda çeltik çeşitliliğinden ve mevsimsel etkilerden kaynaklı cüzi oranda çeltik yanıklık hastalığına rastlandı."

Çeltik gelişiminin geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi olduğunu söyleyen Ermiş, “İlimizde bu yıl ki çeltik rekoltesinin 59.000 ton civarında olacağının tahmin ediyorum. Çeltik üreticilerin hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrollerinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış kimyasalları kullanmaları, yaptıkları kontrollerde olumsuz bir durumla karşılaşılması halinde İl ve İlçe Müdürlüklerimize haber vermeleri istiyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251