Çilek yetiştiriciliğinde hasat örtü sayesinde bir ay uzatıldı

Isparta'da son yıllarda çilek yetiştiriciliği gelişme kaydederken bu yıl ilk defa uygulanan bir yöntem ile (Don Kırağı Örtüsü (Agril) hasat dönemi yaklaşık olarak bir ay uzatıldı.


banner255
Çilek yetiştiriciliğinde hasat örtü sayesinde bir ay uzatıldı
banner200

Isparta'da 2013 yılında Şarkikaraağaç ve Yalvaç İlçelerinde, 2014 yılında Aksu İlçesi ve Isparta Merkez köylerinde başlatılan Yayla Çileği Yetiştiriciliği gelişerek 2014 sonu itibariyle 850 dekara ulaşmıştı.

Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik elamanları tarafından söz konusu bu çiftçilerle görüşmeler yapılarak çilek bahçelerinin kırağı örtüsü ile örtülmesi teşvik edildi. Üreticiye kullanılan bu örtünün çilek meyvesini -4 dereceye kadar koruyacağı, bu sayede sezonun bir ay uzatılabileceği konusunda bilgiler verildi.

Konuyla ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu kapsamda, Isparta'da ilk defa bu yıl Aksu İlçesinde 4 çiftçide 10 dekar alanda, Şarkıkaraağaç İlçesinde 5 çiftçide 30 dekar alanda çilek bahçeleri Kasım ayı başında Don ve Kırağı Örtüsü (Agril) ile kapatılarak sezonun bir ay daha uzamasını sağlanmış ve üreticilerimiz bu sayede Kasım ayında çilek ürünü almış tarladan 10 TL'ye çilek satmışlardır. Bu yıl örtülmeyen çilek bahçelerini 2 Kasım tarihinde meydana gelen dondan etkilenmiş, çilek çiçeklerini ve meyvesini don vurmuştur. Agril örtüsünün 1 dekar maliyeti yaklaşık 250 TL civarındadır. 26-29 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılan 11. Göller Bölgesi Tarım ve Hayvancılık Fuarında ziyaretçilere don ve kırağı örtüsü ile örtülmüş çilekler ikram edilmiş ve büyük ilgi görmüştür."


YORUM EKLE
banner151

banner251