Ceylan, kurban alım yerlerini inceledi

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde incelemelerde bulundu.

Ceylan, kurban alım yerlerini inceledi
banner282

Hayvan sağlığı ve satış hizmetleri ile ilgili alınan önlemleri yerinde inceleyen Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan, "Vatandaşların kurban ile ilgili dini vecibelerini doğru bir şekilde yerine getirebilmeleri için İl Müdürlüğümüzce hazırlanan "Kurban Rehberi" ve bununla birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün web sayfasında, 'Kurbanlık Hayvan Sevklerinde, Alımlarında ve Kesimlerinde Dikkat Edilecek Hususlar' ile ilgili her türlü bilgiye ulaşılabilecektir" diye konuştu.

Ceylan,"Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak kurban bayramı nedeniyle, ilimize hayvan hareketlerinin yoğunlaştığı günlerin bir ay öncesinde hayvan pazarlarının temizlik ve dezenfeksiyonu konusunda ilgili belediyeler ve hayvan pazarı işletmecileri ile koordineli bir şekilde çalıştık. Pazarlardaki temizlik ve dezenfeksiyon hususlarında önlem alınmaktadır. Gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların il ve ilçe müdürlükleri veteriner hekimleri ve ilçe belediye veteriner hekimlerinin kontrolünde hayvan pazarlarına alınıp, kesim yapılacağı ana kadar kontrolleri aralıksız devam etmektedir. Gelen hayvanların Pazar kontrollerinde 'Veteriner Sağlık Raporları'na ve Pasaportları ile küçükbaş hayvanlarda nakil belgelerine bakılmakta özellikle yurdumuz ekonomisinde önemli bir kayıp olan Şap Hastalığı ve LSD hastalıkları yönünden muayeneleri yapılmaktadır" dedi.

Kurbanlık Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar?

Ceylan, kurbanlık hayvan seçiminde vatandaşların dikkat etmesi gereken ayrıntılar hakkında da bilgiler verdi. Ceylan, "Veteriner Sağlık Raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi olmayan, küpesi bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, hayvanların kurban olarak satın alınmaması gerekmektedir" uyarılarda bulundu.

YORUM EKLE