Çankırı’da TARSİM toplantısı yapıldı

TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından, Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda, üreticilere yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Çankırı’da TARSİM toplantısı yapıldı
banner200
banner217

Düzenlenen toplantıya, Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, TARSİM Ankara Bölge Müdürü Murat Kaya, Uzman Ziraat Mühendisi M. Çağrı Ceylan, İlçe Müdürleri, Müdürlük çalışanları ve üreticiler katıldı.

Toplantıda konuşan Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, "Tarım sigortalarında asıl amaç; doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları kısmen de olsa karşılayıp üreticileri gelir istikrarına kavuşturarak üretimin devamlılığını sağlamaktır. İlimizde Tarım Sigortaları Kanununun çıktığı 2005 yılından beri yapılan sigortalanan bitkisel ürün ve hayvan sigorta poliçe sayısı her yıl artış göstermiş olup, en son elimizde mevcut olan 2015 yılı verilerine göre İlimizde 1074 kişi 'Tarım Sigortası' yaptırmış ve poliçe sayısı 4 bin 952 adet olarak gerçekleşmiştir. Bitkisel ürünlerde sigortalanan alan 67 bin 36 dekardır. 3 bin 475 adet büyükbaş hayvan sigortası, 1500 adet küçükbaş hayvan sigorta yaptırılmıştır. Toplam sigorta bedeli ise 41 milyar 626 milyon 839 TL olmuştur. Üreticilerimizin olası bir tabii afetten etkilenmeleri durumunda mutlaka tarım sigortası yasasından yararlanarak zararlarını en aza indirmeleri için yüzde 50'si devlet tarafından karşılanan tarım sigortasını yaptırmalarını önermekteyiz. İl Müdürlüğümüz olarak tarım sigortasının önemini teknik elemanlar tarafından çiftçi toplantılarında anlatmakla birlikte TARSİM tarafından gönderilen broşür ve kitapçıklar çiftçilerimize dağıtılmaktadır" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251