" />

Çankırı’da koç dağıtıldı!

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında, 100 baş Akkaraman ırkı damızlık koç dağıtımı yapıldı.

Çankırı’da koç dağıtıldı!
banner200

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında, 100 baş Akkaraman ırkı damızlık koç dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtım töreninde konuşan Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, “Bakanlığımızca desteklenen Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi'ni Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak başarılı bir şekilde uygulamakta ve olumlu sonuçlar almaktayız. Uygulanan bu projemizle, Çankırı ilinde küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin üstün verimli hayvanlar yetiştirmeleri hedeflenmektedir. Yetiştiricilerimize verilen iyi kalitedeki damızlık koçlar sayesinde sürülerdeki akrabalığın önüne geçilerek ıslah edilmiş ve sürüde kan tazeleme yoluyla verim artışı sağlanmıştır. Bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz koçları daha önce koç almamış ya da sadece bir kez koç almış birlik üyesi en az 100 baş Akkaraman ırkı anaç koyunu olan yetiştiricilerimiz arasından kura ile belirlenen 100 yetiştiricilerimize, 100 baş Akkaraman ırkı damızlık koçlar teslim edilecektir. Bir Koçun maliyeti KDV dahil 1.620 TL'dir" ifadesini kullandı.

İl Müdürü Osman Çakır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yıl için koç alımına Bakanlığımızdan 95 bin TL, İl Özel İdaresinden 25 bin TL ve çiftçi katkısı 45 bin TL olmak üzere toplam 165 bin TL harcanmıştır. Projede çiftçilerimizin katkı oranı ise yüzde 28'dir. Dağıtımını yapacağımız Akkaraman ırkı koçlarımızdan Çerkeş ilçemizden 3, Eldivan ilçemizden 5, Kızılırmak ilçemizden 13, Merkez ilçemizden 42, Korgun ilçemizden 4, Kurşunlu ilçemizden 7, Orta ilçemizden 7, Şabanözü ilçemizden 12, Yapraklı ilçemizden de 7 yetiştiricimiz olmak üzere toplamda 100 yetiştiricimize kura usulü ile 100 baş koç teslim edilecektir. Koyun ve keçilerde verimliliği artırma projesi, 2009 yılından itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca yürütülmektedir. Bu kapsamda 2009-2017 yılları arasında 504 yetiştiricimize 591 baş damızlık koç dağıtımı ve 24 adet Ankara tiftik keçisi dağıtımı yapılmış olup, bugüne kadarki proje tutarı 630 bin 850 TL'dir."

Kaynak: Çankırı Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251