Çankırı’da ‘Buğday Hasadı Tarla Günü’ yapıldı

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kızılırmak ilçesinde, Anıza Doğrudan Ekim demonstrasyon alanında 'Buğday Hasadı Tarla Günü' etkinliği düzenledi.

banner255
Çankırı’da ‘Buğday Hasadı Tarla Günü’ yapıldı
banner200

Buğday Hasadı Tarla Günü etkinliğine, Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Halil Tekin, Şube Müdür Vekili Levent Turan, Kızılırmak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Bekir Yakın ve çiftçiler katıldı.

Konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, şunlar aktarıldı:

Dünya'da yoğun olarak kullanılmaya başlanan doğrudan ekim, özellikle yıllık yağış ortalaması 200-500 mm arasında olan bölgelerde başarıyla uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemde anızın yakılması ya da toprağa gömülmesi yerine bitki örtüsü olarak tarlada bırakılması ve bir sonraki üretim sezonunun başında Anıza Direkt Ekim Makinesi ile tohumun toprağa atılmasıdır. Doğrudan ekim yönteminin avantajları; Toprak işlemesiz doğrudan ekim erozyon riskini azaltır. Üst toprakta organik madde miktarını artırır, Topraktaki biyolojik yaşamı ve aktiviteyi teşvik eder. Gerekli makine sayısını, traktörün güç ihtiyacı, yakıt tüketimini, mekanizasyon için tamir bakım masraflarını azaltır. Yağışın toprakta daha fazla depolanmasını sağlar. Yakıt tüketimini sadece bir geçişte ekimle sınırladığı için yüzde 40–50 azaltır. Zaman ve işçilik gereksinimini yüzde 50–60 azaltır. Bu ekim için birkaç günün uygun olduğu durumlar gibi kritik durumlarda çok avantaj sağlar.”

Kaynak: Çankırı Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251