Çanakkale’de ‘su tuzağı’ kuruldu!

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Domates Güvesi Toplu Mücadele Projesi kapsamında, domates ekilişinin en yoğun olduğu Kumkale köyünde ilk domates güvesinin popülasyonunu kırmak için 400 adet su tuzağı kurdu.

Çanakkale’de ‘su tuzağı’ kuruldu!
banner200
banner217

Kumkale köyünde su tuzaklarının tanıtımı amacıyla yapılan toplantıya, Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Firma Temsilcileri, Çanakkale Merkez, Kumkale, Gökçalı, İntepe ve Mahmudiye Tarım Kredi Kooperatifleri yönetici ve temsilcileri, Kumkale köyü muhtarı ve üreticiler katıldı.

Toplantıda konuşan Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, “Bitkisel üretimin üretimini sınırlayan, engelleyen faktörlerin başında hastalık, zararlılar ve yabancı ot gelmektedir. Biz de geçen yıl 60 bin dekarlık batak ovamızda dikilen 15 bin dekarlık domateste vuku bulan tuta zararlısıyla ilgli bu yıl bir program çerçevesinde mücadele etmek durumundayız. Şu anda domates fidelerinin dikimine 1 ay kalmasına rağmen yaptığımız monitör gözlemlerde, monitör tuzaklarımıza baktığımızda tuta zararlısının arazide mevcut olduğunu gördük. 1 ay içerisinde boş olan araziye İl Müdürlüğümüz tarafından, Bakanlığımız tarafından tedarik edilen tuta tuzaklarını bugün kurulumlarını gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimiz dekara en az 4 adet olmak üzere program çerçevesinde tuzaklarını kuracaklar. İl Müdürlüğü olarak amacımız tuta zararını en aza indirerek kaliteli ve yüksek bir verim alarak çiftçimizin yüzünü güldürmektir. Proje kapsamında tüm üreticilerimiz ağırlıklı biyoteknik mücadele, kültürel tedbirler ve ihtiyaç duyulması halinde kimyasal savaşım uygulanacaktır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251