Bolu Ovası’nda: Kinoa ve mısır atağı!

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sulanabilen alanların genişletilmesi ve pazar olanaklarının artırılmasıyla Bolu Ovası'nda, Dane Mısır ve Kinoa tarımının öne çıktığını bildirdi.

banner255
Bolu Ovası’nda: Kinoa ve mısır atağı!
banner200

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, dane mısırın ülkemiz açısından gerek üretimi ve gerekse kullanımı açısından oldukça önemli bir tarım ürünü olduğunu, mısırın endüstride kullanımı diğer tahıllara göre artmış, gün geçtikçe de artmakta olduğunu bildirdi.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler aktarıldı:

“Dolayısıyla mısır üretimi yapan bölgelerde verimli tohum kullanımının yaygınlaştırılması verimi artırabilecek faktörlerden biridir. 2017 yılı üretim sezonunda Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 10 farklı çeşit de üretim çalışmaları yapmıştır. Kinoa; bitkisinin hasat verim potansiyeli yüksek olduğu için kinoa'nın üretimi dünyanın ve ülkemizin çeşitli bölgelerine yayılmış bulunmaktadır. Tohumları beyaz, sarı, kırmızı, mor, kahverengi ya da siyah olabilen kinoa, kuraklık ve soğuk gibi zorlu çevre koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Son yıllarda uluslararası pazarda ürünün fiyatı hızla artmaya devam etmektedir. Kinoa makineli tarıma da son derece uygun bir bitkidir."

Kaynak: Bolu Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251