Bitki sağlığı istişare toplantısı yapıldı

Kahramanmaraş'ta Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında İlçe Müdürleri ve İlçe Müdürlüklerindeki teknik personeller ile İstişare toplantısı yapıldı.

banner255
Bitki sağlığı istişare toplantısı yapıldı
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında yapılan ve yapılacak olan çalışmaları değerlendirmek, Kahramanmaraş'ta bitki sağlığı ile ilgili bitki koruma, karantina, denetim, eğitim-yayım konularında yapılan çalışmalarda birlikteliği sağlamak amacıyla İlçe Müdürleri ve ilgili teknik elemanların katılımı ile toplantı yapıldı.

Toplantı açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt; "Bitki sağlığı denilince sadece eradike olma işi değil bitki sağlığı deyince tohumun yatağı hazırlanmasından nihai nokta olan tüketicinin sofrasına gelinceye kadar ki süreçte, sertifikalı tohum fide, fidan kullanımından, mekanizasyonundan, toprak işlemesinden hatta ve hatta ıslah metotlarının uygulanmasına varıncaya kadar ki bütün süreçlerin bitki sağlığı ve uygulamaları kapsamaktadır. Yani sizler sadece bitki koruma değil tarımın hemen hemen hepsi ile ilgili bu konuda çaba ve gayret göstermeniz gerekiyor" dedi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süleyman TOĞRUL; Bakanlığımızın Bitki Sağlığı program ve prensipleri doğrultusunda yapılan çalışmaları değerlendirmek ve 2016 yılında yapılacak olan çalışmalar la ilgili görüş alışverişinde bulunma, bitki sağlığı ile ilgili bitki koruma, karantina, denetim ve eğitim yayım çalışmaları ile ilgili görüş alışverişleri ve birlikteliği sağlamak üzere toplanmış bulunmaktayız dedi.

Gerçekleştirilen toplantıda; sürvey çalışmaları, süne-tarla faresi-yaban domuzu-çekirge mücadelesi, entegre mücadele çalışmaları, diğer zirai mücadele çalışmaları, tahmin ve uyarı sistemi, bitki pasaportu, zararlıdan ari alan tesisi, bitki koruma ürünleri, zirai mücadele aletleri, üretici kayıt defteri uygulamaları ve eğitimler ile ilgili çeşitli bilgiler verilmiş ve görüş alış-verişinde bulunuldu.


YORUM EKLE
banner151

banner251