Bilecik’te balıkçılar denetlendi!

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı Gıda Kontrol Ekipleri, perakende balık satışı yapmakta olan işyerlerini denetledi.

Bilecik’te balıkçılar denetlendi!
banner282

Denetimlerle ilgili bir açıklamaya yayımlayan Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ”Su ürünleri av mevsiminin devam etmesi ile birlikte tezgahlarda yer alan deniz ve tatlı su balıklarının satışa sunulduğu perakende satış yerleri 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında denetimleri yapıldı. Denetim İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü yetkililerince satışa sunulan balıkların ve satış yerlerinin farklı parametreler çerçevesinde ilgili mevzuata uygunluğu kontrol edildi. İşletmelerin kayıt ve onay belgeleri, satışa sunulan balıkların özellikle boy limitleri açısından belirlenen aralıklarda yer alması ve satış yerlerinin gıda güvenliği riski oluşturulma durumuna bakıldı. Yapılan denetimlerin sonucunda satışa sunulan balıkların tazelik ve insan sağlığı açısından uygun olduğu görüldü” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Denetimlerde iş yeri sahiplerine, su ürünleri mevzuatına aykırı balık satışı yapılmaması, hijyen kuralları, çevre temizliği ve cezai müeyyideler konusunda bilgilendirme yapılmıştır. İl Müdürlüğümüz yetkilileri, tüm gıda işletmelerinde olduğu gibi mutat denetimlerimizin yanında özellikle bu mevsimlerde halkımızın taze ve kaliteli su ürünleri tüketmelerini sağlamak için bu alandaki denetimleri sıklaştırdıklarını ve yapılan denetimde önemli olumsuzlukla karşılaşılmamasından dolayı memnuniyetini ifade ettiler.”

Kaynak: Bilecik Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151