Aydın’da Soya fasulyesi kontrollü yapıldı

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, tohumluk soya üretimi yapan tarlalarda kontroller gerçekleştirdi.

Aydın’da Soya fasulyesi kontrollü yapıldı
banner200
banner217

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, “İlimizde 2016 yılında, tohumluk üretimi amacıyla, 1 firmaya ait, toplamda 8 adet beyanname kabul edilmiştir. 551 bin 84 da alanda soya ekilişi gerçekleştirilmiş olup, 225 bin 580 kilogram tahmini üretim beklenmektedir” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Bir baklagil bitkisi olarak soya, köklerindeki nodoziteleri sayesinde havanın serbest azotunu toprağa kazandırarak, kendisinden sonra ekilecek olan ürünlerde verimi arttırır ve gübre tasarrufu sağlar. Ekim nöbeti için en uygun bitkilerden birisidir. Çiftçilerimizin bu değerli bitkiyi daha fazla tanıması ve ekim nöbetinde yer vererek, soya üretimini yaygınlaştırması faydalı olacaktır. Dünyayı besleyen önemli bitkisel ürünlerden birisi olan soyanın, yağı çıkarıldıktan sonra kalan unu ya da küspesi çok besleyici olup, proteince çok zengindir. Bu özelliğinden dolayı gıda sanayisinde bolca kullanılır. Soya tohumlarında, yüzde 40-45 oranında protein, yüzde 18-20 oranında da yağ bulunur. Dünya'da en fazla üretilen ve tüketilen yağ soya yağı, yem sanayisinde en fazla kullanılan hammadde ise soya küspesidir.”

Hastalığa Karşı Faydalı

“Bir çok hastalığa karşı, soyanın insan beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Gelişmiş ülkelerin tıp çevreleri kendi insanlarını, soyayı özellikle kalp vekanser hastalıklarına karşı koruyucu olarak tüketmek üzere sürekli bilgilendirmektedir. Bugün için gelişmiş ülkelerin piyasalarında; soyanın sütü, peyniri, filizi, sosu, dondurması, eti ve unundan, mürekkebi, mumu ve benzinine kadar pek çok soyalı sanayi ürünü bulunabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde de, ithal soyalı ürünlerin birçoğunu market raflarında bulmak mümkün olmuştur. Bu da soyanın tüketim alışkanlıklarımız içerisinde giderek artan şekilde yer almaya başladığını göstermektedir.”


YORUM EKLE
banner151

banner251