" />

Aydın’da ‘Enginarlı İyi Tarım Uygulamaları’

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Aydın'ın, “Enginarları İyi Tarım Uygulamaları" sertifikası aldığını açıkladı.

Aydın’da ‘Enginarlı İyi Tarım Uygulamaları’
banner200
banner217

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Enginarlı İyi Tarım Uygulamaları" hakkında bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“İyi Tarım Uygulamaları, Bakanlıkça belirlenen uygunluk kriterleri ve kontrol noktaları doğrultusunda gerçekleştirilen; Üretimin tüm aşamalarının kayıt altına alındığı; İzlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanmasını hedefleyen; Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilerek sertifikalandırılan, üretim modelidir. Gerek kaliteli ve verimli bir tarımsal üretim, gerekse güvenli gıda tüketimi açısından oldukça önemli olan iyi tarım uygulamalarında ilimiz yaklaşık 2 bin 500 üretici ve 30 çeşit ürün ile öncü ve lider durumdadır."

“2016 yılında tamamı Bakanlığımız bütçesinden karşılanan İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi Efeler ilçemizde yaklaşık 700 dekar 50 parsel alanda Enginar üreticileri ile yürütülmüştür. Proje bütçesinden üreticilere yangın tüpü, ilkyardım seti, ecza dolabı, çelik kilitli bitki koruma ürünleri ve gübre dolabı, atık toplama kafesi, ilaçlama gözlüğü, koruyucu kıyafet, önlük ve eldiven dağıtımı yapılmıştır. Proje kapsamında üreticilerin risk analizleri, iç kontrolleri, arazi kontrolleri, dosyalarının düzenlenmesi ve denetime hazır hale getirilmeleri İl Müdürlüğümüz İyi Tarım Uygulamaları Birimi tarafından yapılmıştır Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunca kontrol edilerek uygunluğu tespit edilen enginar bahçelerinden kalıntı analizi yapılmak üzere alınan numuneler temiz çıkmış olup, tüm enginar üreticileri sertifika almaya hak kazanmıştır."

Kaynak: Aydın Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251