Yol yapan ama fabrika kapatan hükümet!

Şeker fabrikalarının mevcut özelleştirme politikası ile satılması durumunda AKP Hükümeti, 'Yol Yapan Ancak Fabrika Kapatan Hükümet' olarak tarihe geçecek. Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerde birçok fabrika kapansa da şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde toplu bir üretimden çekilme yaşanacak. Bunun bedeli ise ülkeye ağır olacak.

Yol yapan ama fabrika kapatan hükümet!
banner200
TÜRKŞEKER'in 2017 şeker satış fiyatı ile satılacak fabrikaların üretim maliyetleri karşılaştırıldığında 14 fabrikadan 10 tanesinin üretimini sürdürmesi mümkün görünmüyor. Kapısına kilit vurulacak fabrikalar şöyle: Alpullu, Bor, Burdur, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Muş, Turhal ve Yozgat.
Bu satışın ardından üretim bütünlüğü bozulacağı için şimdilik satışa çıkarılmayan diğer 11 fabrikanın üretimi de büyük tehlikeye girecek. Fotoğrafa bir bütün olarak bakıldığında hükümet bu kararı ile fabrikaları özelleştirmiyor, Türkiye pancar tarımından ve pancardan şeker üretiminden çekiliyor.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, şeker fabrikalarının 'özelleştirme' adı altında satılmasına yönelik kamuoyunda tepkiler artarken, hükümet fabrikaların satılmasında ısrarlı görünüyor. Satışa çıkarılan 14 fabrikanın mevcut şartlarda özelleştirilmesi durumunda10 tanesi üretimden çekilecek. Hükümet buna rağmen burada geri adım atmazsa; 'yol yapan ancak fabrika kapatan hükümet' olarak tarihe geçecek.

Başbakan Binali Yıldırım, şeker fabrikalarının satışında kararlı olduklarını belirtirken, fabrikalarda üretimin devam edeceğini iddia etti. Ancak TÜRKŞEKER'ni toplam 25 şeker fabrikasına yönelik üretim maliyeti ile satılacak 14 fabrikanın üretim maliyetleri dikkate alındığında satılacak 14 fabrikadan en az 10 tanesinin üretimini mevcut şartlarda sürdürmesinin mümkün olmadığı ortaya çıkıyor.KAR AMAÇLI ÇALIŞAN ÖZEL SEKTÖR DE ÇALIŞTIRAMAZ

Şeker fabrikalarının kamu elinde zarar ettiği ancak özel sektörde fabrikaların zarar etmeyeceği yönündeki iddialar da gerçekçi bulunmuyor. Çünkü yapılacak özelleştirmenin ardından fabrikalar arasındaki üretim bütünlüğü bozulacağı için özel sektörün elinde de olsa mevcut fabrikaların karlı bir üretim yapması mümkün görünmüyor.

ŞEKER SATIŞ FİYATLARI ACI TABLOYU ORTAYA KOYUYOR

TÜRKŞEKER, 2017 şeker satış fiyatını 2.79 TL olarak açıklamıştı. Bu rakam da 25 şeker fabrikasının ortalama üretim maliyetine göre belirlenmişti. Belirlenen şeker satış fiyatı üzerinden satılacak şeker fabrikalarının üretim maliyetleri değerlendirildiğinde hükümetin fabrikaların özelleştirme kararında yanlış bir yolda olduğu net bir şekilde görülüyor.

BİR ARADA OLDUKLARI İÇİN AYAKTA KALABİLDİLER

TÜRKŞEKER bünyesinde bulunan 25 şeker fabrikası, bir bütün olarak yani üretim bütünlüğü korunduğu için bugüne kadar varlığını koruyabildi. Bu 25 fabrikanın içinde karlı fabrikaların yanı sıra sosyal amaçla kurulmuş fabrikalar da bulunuyor. Karlı fabrikalarda şeker düşük maliyetle üretilirken, sosyal amaçlı fabrikalarda yüksek maliyetle üretim sürdürülüyor. Ancak üretim bütünlüğünden dolayı toplam maliyet aşağıya çekildiği için sosyal amaçlı fabrikalarda ayakta kalarak, bulundukları bölgelerde pancar üretiminin devamlılığını sağlıyorlar.

FABRİKALAR ÜRETİM BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMADAN YAPILANDIRILMALI

İşte bundan dolayı 25 kamu şeker fabrikasının üretim bütünlüğü bozulmadan yeninden yapılandırılması gerekiyor. Ancak hükümet, bu şekilde bir yapılandırmaya yaklaşmazken, tek tek yada blok satışla fabrikaları elden çıkaracak.

TÜRKŞEKER'in 2017 şeker satış fiyatı ile satılacak 14 fabrikanın üretim maliyetleri karşılaştırıldığında 4 tane fabrika üretimini sürdürebilecek ancak 10 tanesi kapanacak.

RAKAMLAR HÜKÜMETİ DOĞRULAMIYOR!

TÜRKŞEKER, 2017 şeker satış fiyatını 2.79 TL olarak belirlerken, Afyon, Çorum, Ilgın ve Kırşehir şeker fabrikalarının üretim maliyetlerinin şeker satış fiyatının altında gerçekleştiği görülüyor. 2017 şeker üretim maliyeti Afyon Şeker Fabrikasında 2.60 TL, Çorum Şeker Fabrikası'nda 2.74 TL, Ilgın Şeker Fabrikasında 2.46 TL ve Kırşehir Şeker Fabrikasında 2.26 TL olarak gerçekleşti.

KAPANACAK 10 FABRİKA!

Diğer 10 fabrikada ise üretim maliyetleri; Alpullu'da 5.36 TL, Bor'da 2.89 TL, Burdur'da 2.87 TL, Elbistan'da 2.98 TL, Erzincan'da 3.07 TL, Erzurum'da 3.15 TL, Kastamonu'da 3.48 TL, Muş'ta 3.48 TL, Turhal'da 3.52 TL ve Yozgat'ta 3.01 TL olarak gerçekleşti.

TARIMA BÜYÜK DARBE VURACAK!

Bu tabloya göre hükümet her ne kadar fabrikalarda üretimin devam edeceğini iddia etse de 10 fabrika üretimden çekilmek zorunda kalacak. Fabrikaların kapanması yanında Orta Anadolu'da pancar üretimi ciddi anlamda tehlikeye girecek. Bunun faturası ise ülke ekonomisi ve tarımına ağır olacak. Hükümet ise 'Yol yapan ancak fabrika kapatan hükümet' olarak tarihe geçecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeker meselesi
Şeker meselesi - 4 yıl Önce

Pancardan elde edilen şeker, şeker kamışından elde edilenden 12 kat maliyetli iken böyle devam ettirmek mantıksızdı zaten.isabet olmuş.

banner151

banner251