" />

Tarım sigortası yaptırmak isteyen çiftçiye ÇKS güncelleme çağrısı!

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM ) Acentası Melih Ünal Sigorta Genel Müdürü Melih Ünal, “Tarımda 'doğal afet' riski çok fazladır. Tarım yapılan dünya coğrafyasının tamamında da bu riskler mevcuttur. Oluşabilecek riskler, insan eli değerek değişebilecek ve yönetebilecek konular değildir. Fırtınayı, yağan yağmuru ve doluyu yönetemeyebiliriz. Bu durumda üretici çiftçi ancak kendi riskini yönetme şansına sahiptir" dedi.

Tarım sigortası yaptırmak isteyen çiftçiye ÇKS güncelleme çağrısı!
banner200

Hasat mevsimini yeni bitiren çiftçiler yeni üretim sezonuna hazırlanırken gelecek dönem mahsulünün güvencesini de ihmal etmiyor. Çiftçiler olası doğal afetler karşısında hasar kaybından oluşacak risklerini güvence altına alabilmeleri için Tarım Sigortası yaptırıyorlar.

Konu hakkında açıklama yapan Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. (TARSİM ) Acentası Melih Ünal Sigorta Genel Müdürü Melih Ünal, “Tarımda 'doğal afet' riski çok fazladır. Tarım yapılan dünya coğrafyasının tamamında da bu riskler mevcuttur. Oluşabilecek riskler, insan eli değerek değişebilecek ve yönetebilecek konular değildir. Fırtınayı, yağan yağmuru ve doluyu yönetemeyebiliriz. Bu durumda üretici çiftçi ancak kendi riskini yönetme şansına sahiptir" dedi.

Ülkemizde tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.'nin (TARSİM ) kurulduğunu belirten Ünal, 2006 yılında TARSİM'den ilk poliçelerin de kesilmeye başladığını ifade ederken kısa adı TARSİM olan Tarım Sigortaları Merkezi'nin bu riskleri yönetmek adına çiftçi adına çok önemli görevi yerine getirdiğini söyledi.

Bursa Ovası'nda deveci armudu, incir, hurma, şeftali, ceviz; dağ yöresinde ise vişne, kiraz, ahududu gibi katma değeri yüksek ürünlerin bulunduğunu, çiftçilerin bitkisel ve hayvan yetiştiriciliğinde oluşabilecek riskleri güvence altına almaları için TARSİM Poliçelerini mutlaka yaptırmaları gerektiğine dikkat çeken Ünal, “Son yıllara baktığımız zaman magazin boyutu da çok olan iklim değişikliği konusu ve ona bağlı olarak da olağanüstü hava koşulları en çok tarım sektörünü etkilemektedir"dedi.

Açıklamasında, Davos'ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda her yıl düzenli olarak hazırlanan küresel risk raporunu da hatırlatan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “750 bilim adamı tarafından hazırlanan bu raporda dünyayı önümüzdeki yıllarda tehdit edecek en önemli risklerin neler olduğu tespit ediliyor. 2050 yılına kadar ortalama sıcaklıklar da azalmaların olacağı, kar yağışlarının azalacağı ancak rüzgar ve fırtınalı günlerin artacağı, yağmurun azalacağı ancak kısa süreli ve çok şiddetli yağışların artacağı öngörülmektedir. Son 3-4 yıldır bu raporda iklim değişikliği ve iklim değişikliğine bağlı olağanüstü hava koşulları en önemli risk olarak adlandırılmakta. Açık alanda yapılması nedeniyle de bu tarz risklerden en çok en fazla etkilenen tarım sektörü olmaktadır."

Tarım Bakanlığı bütçesinden belli bir kısmın bu sigorta sistemi için ayırmakta olduğunu belirten Ünal, bu belirlenmiş kısmın dışında devletin herhangi bir süreç ile ilgisi kalmamakta ve bu sistemle devletin kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş sağlamış olduğunu belirtti.

Bu süreçte çok önemli bir hususun altını da çizen Melih Ünal, “Çiftçilerimiz Tarım Sigortalarını acentemize yaptırarak da Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'ndan indirimli kredi kullanabilmektedir. Kredi kullandıran hiçbir kuruluşun sigortayı yapma konusunda dayatma yapamaz. Tarım Sigortası konusunda deneyimli ve uzman ekibimizle oluşabilecek hasar sürecini en etkili biçimde yönetmekteyiz" dedi.

Çiftçilerin de Tarım Sigortalarına gereken önemi göstererek emeğini güvence altına almaları çabası içinde oldukları belirten Ünal, Tarım Sigortası yaptırmak isteyen çiftçilerin bir an önce kısa adı ÇKS olan Çiftçi Kayıt Sistemi Belgelerini Ziraat Odaları ve Tarım İl Müdürlüğünden güncellemeleri çağrısında bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hiçkimse
Hiçkimse - 3 yıl Önce

Soygu ve tehditler başladı çiftçimizin yeni ortakçisi tarsım çiftçimizi ve devleti soyma hazırlıklarına başlamıştır madem doğal afetler çoğalıyor bırakin bu işi çekin o pis ellerinizi çiftçinin üzerinden sizin devletten aldığınız 100, 50 desteği devlet çiftçiye verse çiftçi şaha kalkar

- 3 yıl Önce

Çks ye bi kayıt yaptıra bilsem söz ürünlerimi sigorta yaptıracam .Siz bence sigortadan önce Türkiyede çks kaydına girmeyen sekiz milyon hektar araziyi kayıt altına aldırın bakanlığa bu durumu anlatın bakın çifçi nasıl sigorta yaptırıyor görün .

tarsim
tarsim - 3 yıl Önce

avrupa da çiftçiler için çok normal sigorta. bizim çiftçilerimizde de bu bilinç oturuyor. Arac kaskosu ile tarsim i karıştırmamak lazım

Hasar Sureci Yonetimi
Hasar Sureci Yonetimi - 3 yıl Önce

Hasar surecini iyi bir acenta ile yonetmek sonucu cok fark ettiriyor. Banka ve kooperatifledenr hasar surecinde pek deatek goremedik. En iyisi acentaya yaptirmak. Banka kredisini de yine indirimli kullanabiliyorsun

Tarsim
Tarsim - 3 yıl Önce

ÇKS'de kayıtlı arazileri ile tarım yaptığı parselleri farklı olan çiftçiler tarsim yaptırmasın. Çünkü; afet durumunda gelen exper ölçüm sonucunda, tarsim yapılan alan ile afete uğrayan alan farklı olduğu için ödeme yapamıyoruz diyecek.

banner151

banner251