Şekerde mızrak çuvala sığmıyor!

Şeker-İş Sendikası tarafından Türkiye genelinde başlatılan Türkşeker'e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin “Şeker Fabrikaları Satılmasın” başlıklı imza kampanyasında toplanan 1 milyon 690 bin imza Başbakan Binali Yıldırım'a takdim edilmek üzere Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay'a teslim edildi.

banner255
Şekerde mızrak çuvala sığmıyor!
banner200

Anadolu'nun ve Türk ekonomisinin kıymetli ekonomik varlıklarından olan şeker fabrikaları, “zarar ettikleri gerekçesiyle” satılmak istense de, satışa yönelik tepkiler de çığ gibi büyüyor. Şeker-İş tarafından Türkiye genelinde toplanan 15 çuval dolusu 1 milyon 690 bin imza da, bunu teyit etti. Çiftçisinden vatandaşına kadar milyonlar, “özelleştirmeden sonra fabrikalar kapanmayacak” sözlerine inat, “mızrağın çuvala sığmadığını” ve bu ülkenin fabrikalarına sahip çıkacaklarını bir kez daha gösterdi.

NBŞ LOBİSİ FABRİKALARI ELE GEÇİRMEK İSTİYOR!

Şeker-İş tarafından Türkiye genelinde “Şeker Fabrikaları Satılmasın” imza kampanyası ile toplanan 1 milyon 690 bin imza Başbakan Binali Yıldırım'a takdim edilmek üzere Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'a teslim edildi. İmza teslimi programında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Özelleştirme sonrası çalıştırılacak birkaç fabrikaya NBŞ lobisi tarafından paravan şirketler üzerinden teklif götürülürse şaşmayın. Amaçları da çalışan, kâr eden fabrikayı alıp onu çalıştırmamak ve milleti NBŞ ile zehirlemeye devam etmektir” dedi.

BU İŞİN İÇİNDE BİR İŞ VAR

Düşürülen NBŞ kotası ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Atalay, “Kota yüzde 5'e indi. Ancak bununla ilgili NBŞ lobisinin sesi çıkmıyor. Bu da gösteriyor ki bu işin içinde de bir oyun var. Özellikle glikozu kota kapsamının dışına çıkarmaya gayret ediyorlar. Bu yol çıkmaz yoldur. Bundan vazgeçin. Çünkü insanlar zehirlenmeye devam ediyor. Bunun bedelini işçi ödüyor, işsiz ödüyor, çiftçi ödüyor, yoksul ödüyor, öğrenci ödüyor” diye konuştu. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, şeker pancarının stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekti.

Şeker-İş Sendikası tarafından Türkiye genelinde başlatılan Türkşeker'e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin “Şeker Fabrikaları Satılmasın” başlıklı imza kampanyasında toplanan 1 milyon 690 bin imza ile 30 ilde başta siyasi partiler, STK'lar ve odalar olmak üzere birçok tarafın kendi el yazıları ile kaleme alınan imzalı ve kaşeli “Şeker Fabrikalarının Kurtuluşu İçin Milli Mutabakat” tutanakları Başbakan Binali Yıldırım'a takdim edilmek üzere Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay'a teslim edildi. Programa yüzlerce şeker fabrikası çalışanı da katıldı. Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanan işçiler, “Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz”, “Cargill Defol, Bu Ülke Bizim” sloganları ile özelleştirmeye karşı verdikleri mücadele kararlı olduklarını bir kez daha gösterdi.


“BİZİM DERDİMİZ BACALAR TÜTSÜN NBŞ LOBİSİ ÜLKEMİZİ TERK ETSİN”

Programda imza kampanyasına destek olan herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, özelleştirme kararının sadece fabrika çalışanlarını değil, 200 bin pancar çiftçisini, esnafı, tüccarı, nakliyeciyi de etkileyeceğini kaydederek, “Bizim asıl önceliğimiz fabrikaların bacası tütsün. NBŞ lobisi ülkemizi terk etsin. Çünkü bacalar söner ise bunlara alan açılır. O zaman da biz daha fazla zehirlenmeye devam ederiz.”

Özelleştirme sonrası 25 şeker fabrikasından sadece birkaç fabrikanın çalışacağına dikkat çeken Atalay, bu fabrikalar ile ilgili de çarpıcı bir iddiada bulundu. Atalay, “Özelleştirme sonrası çalıştırılacak birkaç fabrikaya NBŞ lobisi tarafından paravan şirketler üzerinden teklif götürülürse şaşmayın. Amaçları da çalışan, kâr eden fabrikayı alıp onu çalıştırmamak ve milleti NBŞ ile zehirlemeye devam etmektir.

BU İŞİN İÇİNDE BİR İŞ VAR

Düşürülen NBŞ kotası ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Atalay, şunları kaydetti: “Kota yüzde 5'e indi. Ancak bununla ilgili NBŞ lobisinin sesi çıkmıyor. Bu da gösteriyor ki bu işin içinde de bir oyun var. Özellikle glikozu kota kapsamının dışına çıkarmaya gayret ediyorlar. Buradan bir daha sesleniyorum. Bu yol çıkmaz yoldur. Bundan vazgeçin. Çünkü insanlar zehirlenmeye devam ediyor. Bunun bedelini işçi ödüyor, işsiz ödüyor, çiftçi ödüyor, yoksul ödüyor, öğrenci ödüyor. Çünkü parası olan on liralık tatlı yemiyor.”

Kendilerini kampanyalarında yalnız bırakmayan herkese teşekkürlerini sunan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de yaptığı konuşmada, şeker pancarının stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekti. Gök, verdikleri mücadele ile lobilerin şeker pancarı üzerinde oynadıkları oyunları bozacaklarını belirtti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adamı
Adamı - 3 yıl Önce

İmzalar tam adamına teslim edilmiş tebrikler hükümet ne derse destekleyen birimi sahip çıkacak şeker fb çok bekleriz ok yaydan çıkmış bir kere satılacak fabrikalar istersen seksen milyon imza topla boş bir kişinin imzası hepsine bedel.

Umutlari çalıyorlar......
Umutlari çalıyorlar...... - 3 yıl Önce

Burdan şunu belirtmek isterim Ergün Atalay başkan ilk önce tkk deki odacilara kurum içinde kadrolu yapma sözünü tutsun bakın her ay sendikaya maaslarimizdan ücret kesiliyor sendikaya sozunuzu tutun ondan sonra şeker fabrikaları ni kurtarın bence elinizdekinin kıymetini bilin bilin yazik ,bakın AHİRETTE HESAP GÜNÜ,CALİSANİN HAKKI,AHİ TUTAR ÇOLUK ÇOCUĞUN HAKKI YANİ KUL KUL HAKKI VAR.İMZA TOPLASANİZ NE OLACAK BOS KÂR DA ETSE RANT VARSA SATİLACAK NOKTA...AMA BARİ KURUMDA KOLE GİBİ CALİSTİRİLAN TAŞERON İSCİLERİN HAKKİNİ ARAYİN BİZLER SAYESİNDE SENDİKANİZ VAR YAZİK HAKKİMİZ OLANİ İSTEYİN ,KUSURUMA BAKMAYIN HADDİMİ ASTİYSAM AMA HAKSIZLIĞA GELEMİYORUM OLECEGİMİ BİLSEMDE SOYLERİM TAŞERON LUK ARTİK CEKİLMEZ HAL ALDİ VARSA HAKKİM AHİRETE GRSMEK UZERE

banner151

banner251