Şeker fabrikalarının satılmasına Ak Parti’den anlamlı tepki!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı kamuoyu tepkisi giderek artarken, AK Parti milletvekilleri de özelleştirmeden duydukları rahatsızlığı dile getirmeye başladı.

Şeker fabrikalarının satılmasına Ak Parti’den anlamlı tepki!
banner200

Hak-İş eski Genel Başkanı ve Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, bürokratların hükümeti yanlış yönlendirdiğini belirterek, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıktı. Uslu, AK Parti milletvekilleri içinde şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepkisini ortaya koyan ilk milletvekili oldu. Ancak AK Parti'de Salim Uslu gibi düşünen birçok milletvekilinin olduğu kaydediliyor.

Konuyla ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Uslu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin istihdama ve üretime bir katkısının olmayacağının altını çizdi. 5 yıl üretim şartına da tepki gösteren Uslu, “5 yıl sonra ne olacak?” dedi.

Özelleştirmeyle birlikte istihdamın artacağı yönündeki iddialara da inanmadığını ifade eden Uslu, “Örneğin istihdam artacak diyorlar. Bana bir tane özelleştirilen işletme gösteremezler ki, işletmede işçi sayısı ve istihdam artmış olsun. Yok öyle bir şey” dedi.

Şeker fabrikalarının zarar ettiği yönündeki iddiaları da değerlendiren Uslu, fabrikalardaki işlev ya da üreticilerden dolayı zarar etmediğini, zararın tamamen işletmecilikten kaynaklandığını bildirdi.

Uslu, “Fabrikaların içinde zarar edenler var ama onlar satış kapsamında değil. Satılan yerler, genelde kar edenler. Ben bürokratların hükümeti yanılttıklarını düşünüyorum.” Dedi.

Uslu, fabrikaların illa özelleştirilecekse işletmelerinin özelleştirilebileceğini ya da kooperatif modeli ile üreticiler ve çalışanların fabrikalara ortak yapılabileceğini kaydetti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seker fabrikalrin ozellestiril
Seker fabrikalrin ozellestiril - 4 yıl Önce

Sayin vekilim cokdogru soylursunuzda bu fabrikalar ozellestirme kapsamina alinmadan fabrikasi olan bolge millet vekilleiinen toplanti yapildi bunu biz disarda olan vatandaslar ve calisan personel olarak duyduk 14 fabrika bolgesinin 55 milet vekili be 3 bakani vardi ve bu millet vekilleri bakanlar neden karsi cikmadiniz o toplantinin ardindan sayin vekil mustafa ilicali fabrikalr zarar ediyor dedi bunu buroksiyle hukumetin yonlendirildiyine pek bi inan diricili yok gibi am hersey bitmisdeyil eyerki bolge vekilleri ve bakanlari bunu durdura bilir buyuk bi tepki koyarak saygilarimla.

Şeker
Şeker - 4 yıl Önce

5 yıl sonra bize yazık bu millete yazık olacak

Şeker fab
Şeker fab - 4 yıl Önce

Ben şeker Fabrikasında taşören olarak çalışmaktayım taş örene sahip çıkmayan çalışanı umursamayan taşören in hakkını savunmayan tekkurum gerçi devlet de kit dedi sahip çıkmadı ama bunlara rağmen şeker fabrikalarının satışı gelecek nesil için halkımız için doğru değil şeker fabrikaları mız milli servettir ha vatan ha milli servet satılması aynı

tahkim
tahkim - 4 yıl Önce

bu ülkede hangi stratejik kurumlar satılmadı ki şeker fabrikaları satılmasın. bu gidişat ilerde 2. bir İsrail kurma projesinden başka değildir. atalarımızın mücadeleyle kazandıkları toprakları düşman larımıza peşkeş çekmektir.ilerde bu adamlar bizlere pılınızı pırtınızı toplayın bu ülkeden defolun di yecektir. Atatürk ne güzel söylemiş:Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybet meye mahkumdurlar."

banner151

banner251