Şeker fabrikalarının özelleştirme stratejisini Ak Yatırım belirleyecek!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yeni bir danışmanlık hizmeti alınacak. Özelleştirme İdaresi'nin bu konuda geçtiğimiz aylarda yaptığı ihaleyi Ak Yatırım kazandı. Yani şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde izlenecek yol haritası, şeker pancarından ve şeker fabrikalarından bihaber olan bir finans kuruluşu tarafından belirlenecek!

Şeker fabrikalarının özelleştirme stratejisini Ak Yatırım belirleyecek!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Şeker fabrikalarının özelleştirme stratejisini, Ak Yatırım belirleyecek. Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirme stratejisinin belirlenmesinde danışmanlık hizmeti satın almak için geçtiğimiz aylarda bir ihale yaptı. İhaleyi Ak Yatırım kazandı. Buna göre Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş bünyesinde bulunan 25 şeker fabrikası, 5 makine fabrikası, Elektromekanik Aygıtlar Fabrikası (EMAF), Tohum İşleme Fabrikası ve Şeker Enstitüsü'nün özelleştirilmesinde izlenecek yol haritasını bir finans kuruluşu olan AK Yatırım belirleyecek.

DANIŞMANLIK HİZMETİ KAFALARI KARIŞTIRDI

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin TÜPRAŞ ve Türk Telekom'dan ayrı tutulması gerektiğini belirterek, fabrikaların üretici ve işçinin içinde bulunmadığı bir modelle özelleştirilmesine kesinlikle imza atmayacaklarını belirtmesine rağmen Özelleştirme İdaresi'nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yeni bir danışmanlık hizmeti alacak olması kafaları karıştırdı.

Bilindiği üzere Özelleştirme İdaresi, 2004 yılında Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Rabo İnternational Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerine danışmanlık hizmetleri kapsamında Strateji Raporu hazırlatmıştı. Danışmanlık hizmeti kapsamında da söz konusu bu şirketlere 2004 yılında 573 bin lira ödenmişti. Ancak Özelleştirme İdaresi'nin 2009 ve 2011 yıllarında yapılan özelleştirme ihalelerinde strateji raporundaki tavsiyelere uymadığı ortaya çıkmıştı.

KOOPERATİF MODELİ UYGULANMAMIŞTI

Strateji Raporunda, fabrikaların özelleştirilmesinde 'kooperatif modeli' tavsiye edilirken, 'varlık satışı' modeline karşı çıkılmıştı. Ancak ihaleler, 'varlık satışı' modeli üzerinden yapılmıştı. 2009 yılında yapılan ihale, şeker fabrikalarında üretim şartı korunmadığı için Danıştay tarafından, 2011 yılında yapılan ihale ise yine aynı gerekçe ve arsa rantından dolayı dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından iptal edilmişti.

STRATEJİ RAPORA YENİDEN NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

2004 yılında hazırlattırılan ve 'kooperatif modelinin' tavsiye edildiği strateji raporu kamuoyundan ve ülkeyi yönetenlerden sır gibi saklanmıştı. Gelinen noktada, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın üretici ve işçinin içinde olmadığı bir özelleştirme modelinin altına imza atmayacaklarını belirtmesine rağmen ve Özelleştirme İdaresi'nin elinde 'kooperatif modelini' tavsiye eden strateji raporu bulunduğu halde yeni bir strateji raporunun hazırlatılması büyük bir çelişki olarak görülüyor.

Bu çelişki; “2004 yılında hazırlanan strateji raporunda 'kooperatif modelinin' tavsiye edilmesi ve bu raporun deşifre olmasından dolayı mı yeni bir strateji raporuna ihtiyaç duyuldu?" sorularını akıllara getiriyor.

Özelleştirme İdaresi'nin 2004 yılında danışmanlık hizmeti kapsamında hazırlattığı strateji raporunda, özelleştirmede kooperatif seçeneğinin düşünülmesinin uygun olacağı belirtilerek, “Çiftçilerin doğrudan katılımının şeker pancarı işleme endüstrisinin sürdürülebilirliğini sağlayabilecek olması nedeniyle kooperatif seçeneğinin düşünülmesi uygundur" denilmişti. Raporda şunlar kaydedilmişti: “AB bünyesinde şeker pancarı fabrikalarının bazı bölümleri tamamen veya kısmen pancar yetiştiricilerine aittir ve onların kontrolü altındadır. Örneğin Almanya'da Südzuker (üretici kooperatifleri ve çiftçi birlikleri aracılığıyla yaklaşık yüzde 60'ı çiftçilerin kontrolü altındadır) ve Hollanda'da COSUN (doğrudan üyelik şeklinde yüzde 100'ü çiftçilere aittir)"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 13:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
özelleştirme  şart
özelleştirme şart - 4 yıl Önce

ister kooparatiflere ister özelbir şirkete devletin elinden satılsında hangisi biranönce alıyorsa alsın. 3ay çalışan fabrika, olmaz, yılda 2oo trilyon eden fabrika olmaz, özeller kilosunu 1 tl ye imal ederken kilosu 3tl şeker imal edilmez. özelleştirin torku, kayseri gibi çalısınlar..

Besici
Besici - 4 yıl Önce

Ne yaparsanız yapıın ama glikoz şurubu ve muadillerini üretip bu halka yedirip kanser etmeyin. Kanser ilaçlarının parasını da bu millet ödüyor. Hem canıyla hem de parasıyla vergisiyle. Glikoz şekerleri vücudumuza girdiğinde bu şekeri insan vücudu tanımıyor. Ajan şeker bu. Karaciğere yerleşip kansere yol açıyor. Ülkemizde üretilen ürünlerin %80 i bu şekerle üretiliyor ucuz ama canımız daha kıymetli. Şeker fabrikasını yiyim. Canlar gidiyo uyan türkiyeem.

Pancar vaami
Pancar vaami - 4 yıl Önce

Sayın Hilmi Yılmaz.
Yılda 365 gün pancar yetiştirildi de ŞEKER FABRİKALARI işleyemedi mi? Araştırma yapmanızı rica ediyorum. Bir de çalışan şeker fabrikasını gezerseniz bilginizin cogalacagina inanıyorum. Saygılar.

özelleştirin hemde bir an önce
özelleştirin hemde bir an önce - 4 yıl Önce

sayın ilyas, '9 ay pancar yok maaşı ikramiyeyi alırız paşalar gibi yatarız' özelde 1300tl maaşa tuvalete gdince dakika tutuyolar, kamunun bu hantal yapsında başka bişey söylemenide beklemezdim zaten. 9 ay şeker fabrikalrında revizyon adı altında saat 7.30da işe gelinir, 8.30 a kadar kahvaltı yapılır. 9.30da kısımlar arasında gezilir sonra çaya oturulur 10.da tv izlenmeye başlanır 11.30 da öğle ymeğine geçilir.13.30 da çay içmeye başlanır.14.0 de tv izlenir, 15.30 servise bnip eve gidlir. sen bi gezde bu yapılanları bi izle. ben staj yaptım şekeri bilmeyenlere anlat sen bunları

Maliyet hesabı Hilmi Yavuz
Maliyet hesabı Hilmi Yavuz - 4 yıl Önce

Hilmi Yavuz kardeşim gel rakam konuşalım 3800 ton/gün kapasiteli fabrika 65000 ton şeker üretti geçen sene 2.89 dan şekeri sattı küspe ve melası da koy ciro 200 milyon yapar 147 milyon pancara ödendi 20 milyon kazan yakıtı 15 milyon personel giderin yedek parça var personel servisin yemeğin nakliyen var vs vs değil TORKU sabancı gelse maliyeti bu şartlarda 1 liraya düşüremez cironun %75 için hammadde fabrikaların kapasitesi düşük maliyeti etkileyen BUDUR

Devleti biçiftlik olarak görme
Devleti biçiftlik olarak görme - 4 yıl Önce

Sayın hakan topçu, boğazlayan,kayseri,torku devletteki fabrikalar gibi sadece şeker üretmiyor, çikolatan bisküviye, sütten peynire, etten pastırmaya, besicilikten seracılığa kadar her alanda varlar. Devlet fabrikaları siyasetçinin, işçnin çifliği oldugundan bu yapılanları göremessin hayal bile edemessin. Sen anca her yer bostan, pancar büyüsün çalışırsın osman mantıgıyla özelin 1tl ye ürettiği şekeri 3tl ye üretirsin. Bu düzen bitecek inşallah.

Özel-kamu Rekabet şart
Özel-kamu Rekabet şart - 4 yıl Önce

Muhsin bey, hilmi beye sonuna kadar katılıyorum. Verdiğin maliyetlerle devletin ne kadar zarar ettiğinide yazmışsın zaten. Kamu şeker fabrikalarnın bu yüksek maliyeti, çiftlik gibi kullanılması sayesende torku ülkere yarışır hale geldi. Özelleştirmeyede yeni rakipler çıkmaması için herkesten çok karşılar. Piyasada şeker fiyatı devlet tarafından kamu fabriklarnın maliyetine göre belirlendiğinde elde ettikleri kar muazzam bir boyutta. Bir an önce özelleştirme yapılıp rekabet ortamı oluşturulmalı.

Detaylar
Detaylar - 4 yıl Önce

Tek soru soruyorum özelleştirildiğini farz edelim özelleşen şeker fabrikaları nasıl kar edecek ve devam edecek?Ben maliyet hesabını o yüzden yaptım.Kapasite ve Pancar miktarını arttırarak yapması lazım her bir fabrikanın kapasite arttırımı için 200er trilyon lazım 25 fabrika ile çarp büyük rakamlar çıkıyor artı PANCARI biz kota usulü ekiyoruz kota da sınırlı o yüzden kapasiteyi artırsan bile pancarın yok... Oyüzden fabrikalar kapanır çiftçiye nakliyeciye yazık olurDaha da detaylı bilgi isterseniz teknik olarak herşeyi yazarım kapasite arttırma maliyetlerini rakamlarıyla yazarımBir örnek vereyim eski tip 10 adet gfz650 şeker santrifüjü yerine 3 adet gfz2000 şeker santrifüjünün maliyeti 3.5 trilyon.Kazan ve türbinde büyüyecek herşey büyüyecek


banner151

banner251