Şeker fabrikalarından sonra özelleştirme sırası Çaykur’da mı?

Çaykur, 267 milyon lira zarar etti. Ancak Çaykur'un özelleştirmek için bilinçli bir şekilde zarar ettirildiği iddiası gündeme geldi.

Şeker fabrikalarından sonra özelleştirme sırası Çaykur’da mı?
banner200

Sözcü gazetesinden Veli Toprak'ın haberine göre, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Çaykur'un 267 milyon lira zarar ettiğini açıklamasına tepki gösterdi.

Varlık Fonu'na devredilmeden önce kurumun kâr ettiğini hatırlatan Pekşen, “İki yıldır Çaykur'u soyacaklar sonra da zarar ediyor diye satıp yağmalayacaklar dedik. Şimdi görüyoruz ki bu plan devreye sokulmuş. Bu zarar falan değildir. Bu Çaykur'u satmak için kurulmuş bir tezgahtır" dedi.

ŞEKER FABRİKALARI GİBİ

Pekşen, zarar ettiğini açıklayan Çaykur'la ilgili 'yağmalanacak' iddiasında bulunarak şunları söyledi: “Bu konuyla ilgili Başbakana, Varlık Fonu yöneticilerine ve Çaykur Genel Müdürü'ne defalarca sorular sorduk. Ancak ne hikmetse bu sorular görmezlikten gelindi. Şimdi görüyoruz ki geçmiş dönemde söylediklerimiz doğru çıktı. 'En geç 2 yıl içinde Çaykur'u satacaklar' demiştik. Varlık Fonu'na devredilemeden önce zarar etmeyen Çaykur bir anda 267 milyon TL zarar ediyor. Bu tam bir oyundur. Çaykur da Şeker Fabrikaları'nda olduğu gibi önce zarar ettirilip sonra da yandaşa satılacaktır."

Şeker, fındık, pamuk, üreticisinin başına ne geldiyse çay üreticisinin de başına aynısının geleceğini dile getiren Pekşen, “Çaykur'un açıkladığı zarar falan değil. Bu Çaykur'u satmak için kurulmuş bir tezgahtır. Bu bilerek ve isteyerek yapılmış bir tezgahtır. Varlık Fonu'na devredilirken konuyu gündeme getirdiğimizde AKP yalanlamıştı. Ancak biz bunların ruhlarını bildiğimiz için inatla ısrarla bu işi takip ettik. O dönemde satamamışlardı. Şimdi görüyoruz ki Çaykur zarar etti bahanesiyle satılacak. Kendine yerli ve milli diyenler bu ülkenin, bu halkın tüm varlıklarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekmektedir" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sıra Tarım kredi istiraklerde
Sıra Tarım kredi istiraklerde - 3 yıl Önce

Tarım kredi de yapılan genel kurulda şirketlere verilen bölge paralarını faizsiz geri ödenmesi kondu. Şirketi kurarken bölge müdürlüğünden alınan para faizsiz geri ödeyip şirketleri holding yapıp satacaklar. Yazdım buraya Sadettin bey bilesin..

banner151

banner251