Nutella’da kanser iddiası!

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), İtalyan gıda devi Ferrero'nun ürettiği ve dünya çapında bir bilinirliğe sahip olan çikolata-fındık ezmesi ürünü olan Nutella'nın içerisinde yer alan palmiye yağının kanserojen olduğunu duyurdu.

banner255
Nutella’da kanser iddiası!
banner200

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin (EFSA) son raporu Nutella'ya ilişkin önemli iddialar içeriyor.

NTV'nin haberine göre, raporda Nutella içerisinde bulunan palmiye yağı, diğer yağ çeşitlerine göre daha kanserojen bir madde olarak tanımlandı. EFSA'nın bu raporu, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) palmiye yağı hakkında görüşlerini de destekliyor.

Raporun ardından üretici firma Ferrero, bir televizyon reklamı yayınladı. Reklamda palmiye yağının tehlike oluşturmayacak şekilde kullanıldığına ve bu yağ olmadan aynı yayılmanın elde edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

REKLAM HAMLESİ EKONOMİK KAYGILAR!

Diğer yandan uzmanlar Nutella'nın kullandığı reklamlarda savunduğu gerekçeleri haklı bulmayarak, reklam hamlesini ekonomik nedenlerle olduğu kaydedildi. Bunun sebebi ise, Ferroro'nun Nutella'da kullandığı yağı değiştirmeye karar vermesi durumunda, yıllık maliyetlerin 8-22 milyon dolar artacak olması.

PALMİYE YAĞI NEDEN ZARARLI?

2016 yılının Mayıs ayında yayınlanan detaylı EFSA raporuna göre, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağı, diğer tüm bitkisel yağlardan daha tehlikeli kabul ediliyor. Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

BU ÜRÜNLERE DİKKAT!

İtalyan Ferrero bünyesinde Nutella'dan başka Kinder (Sürpriz Yumurta), Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi bilinen markalar bulunuyor.

RAFLARDAN İNDİRİLİYOR

İtalya'da bazı marketlerde Nutella'nın raflardan indirildiği belirtiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent bey
Bülent bey - 4 yıl Önce

Bülent arınç bey manisadaki da fabrika açılışında
Torunlarım Kinder Pingui ve Nutella’yı çok seviyorlar. Bizim hanım bile Nutella yiyor Ben de Roche Ferrero ve Raffaello’yu çok beğeniyorum” demisti http://mobil.hurriyet.com.tr/nutella-artik-resmen-manisali-24671403

O ne
O ne - 4 yıl Önce

Palmiye yağı ilk kez duydum
Palm yağı olmasın
Palm yağı herseyde kullanılıyor

Palm Yağı
Palm Yağı - 4 yıl Önce

Palmiye yağı yani PALM yağı palmiye ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağ. Beyin maddesi değerleri ve faydası zeytin yağına eşdeğer. Palm yağının hammaddesi ( meyvesi ) en çok islam ülkelerinden elde edilir. Bir kısmı da yağmur ormanlarında üretilmekte ve ormansızlaştırmaya neden olduğundan hep üvey evlat olmuştur. Palm Ramazan sofralarının hurmasıdır. Yani bildiğimiz hurma. Ve neredeyse gıdaların %80inde kullanılır. Bence bu birilerinin spekülasyonu. İNANMAYIN

Nutella suçsuz
Nutella suçsuz - 4 yıl Önce

Bahsi geçen Palm/Palmiye yağı ( HURMA ) yağı Torku'da da var. Uyanık idareciler. Gerçi Palm yağı yazsalar ne olacak. Evet daha pahalıya satılan Torku Çikolatada Palm yerine Hurma yağı yazmışlar. Nutellaya haksızlık olmuyor mu????

banner151

banner251