Kayseri Şeker’in yeni hedefi!

Kayseri Şeker iftar sofrası, Aşık Veysel'in memleketi Şarkışla'da yoğun ilgi gördü. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, iftar programında yaptığı konuşmada Kayseri Şeker'in geçmişten gelen 'kötü mirastan' kurtulduğunu belirterek, yeni hedeflerini anlattı.

Kayseri Şeker’in yeni hedefi!
banner200

Kayseri Şeker Ramazan tır'ı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun memleketi Şarkışla'daydı. Benim sâdık yârim kara topraktır diyerek çiftçiliğin önemini şiirlerinde dile getiren ünlü Ozan'ın memleketinde Kayseri Şeker iftar sofrasına ilgi yoğundu.

Sivas'ın, Şarkışla, Gürçayır, Altınyayla, Cemel, Kaleköy, Deliilyas, Kızılcakışla, Kömürkaya, Döllük, Gümüştepe, Hanlı, Maksutlu, Merkezhöyük, Osmanpınarı, Sağır, Bozkurt, Demiroluk, Karalı, Yakacıkçavuşlu ve Yanalak'tan 700 pancar çiftçisi Şarkışla İlçesi İbrahim Göker Parkında kurulan Şeker iftar sofrasında bir araya geldi.

Kayseri Şeker İftar sofrasında konuşan Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz; Şarkışla olarak Kayseri Şeker gibi yükselen bir değerle birlikte olmaktan memnunuz. Birlikte yaptığımız görüşmeler neticesinde İlçemize yeni yatırımlar geldiğini belirterek tüm Kayseri Şeker yöneticilerine Şarkışla halkı adına teşekkür etti.

Gürçayır Belediye Başkanı Osman Özkan, Gürçayır şeker pancarı üretiminde oldukça önemli bir bölgedir. Yılda 24 bin ton pancar üretiliyor. Yaklaşık 4 bin dekar yer sulayan Altı tane sulama kuyumuz var. Bu kuyular atıl vaziyetteydi. Sayın Başkanımız ve Yönetiminin katkılarıyla faaliyette geçirdik. Sizin huzurunuzda kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Fabrika batarsa biz pancar ekemeyiz şuanda kendileri Fabrikayı düze çıkardılar. Bizim çiftçimizin cebine giren bizim cebimize giriyor. Çiftçimiz rahat ederse bizde rahat ederiz dedi.

Cemel Belediye Başkanı Hakverdi Bulut; Şarkışla, Cemel ve Gürçayır'ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak hem de 23 bin dönüm araziyi sulayacak Kanak Barajının yapılması için büyük mücadeleler verdik.O mücadelelerimizin sonunda Allaha şükür barajımız yapıldı. Kapalı devre sulama sistemi de yeni faaliyette geçti. Pancar veriminin bu sene iyi olmasını bekliyoruz. Şimdi bu sulanacak 23 bin dönüm araziden üçte biri Cemel arazisi bundan sonra daha yaygın bir biçimde pancara önem verileceği kanaatindeyim dedi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da yaptığı konuşmada;

Kayseri Şeker Orta Anadolu ve Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından birisidir. Elbette Kayseri Şeker'in zirai, ticari, sınai faaliyetlerinin yanında sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde sosyal faaliyetlerinin de olması gayet normal. Bu bilinçle, biz görevlerimizi yerine getiriyoruz. Görüyorum ki tüm çiftçilerimiz aileleri ile buraya teşrif etmişler. İşte bu bizim Büyük Kayseri Şeker ailesi olmamızın bir göstergesi. Bizler dört buçuk senedir bu görevde bulunan kişiler olarak elimizden geldiği kadar Kayseri Şeker'i iyi noktalara taşımaya çalışıyoruz dedi.

KÖTÜ MİRASTAN KURTULDUK

Başkan Akay sözleşmeli üretim modeli ile ilgili olarak da Kayseri Şeker'in izleyeceği yolu şöyle nakletti;

Kayseri Şeker geçmişten devraldığı borçtan, kötü mirastan kurtuldu. Borçlarını bitirdi ve yatırım yapacak duruma geldikten sonra ilk faaliyetini Şarkışla'da gerçekleştirme kararını verdi. 9 Mayıs tarihinde Şarkışla da tarım market ve bölge müdürlüğünün temelleri atıldı. İnşallah 15 Eylülde açılışı gerçekleştirilecek. Bu yatırımın gerçekleşmesinde bizlere katkısı olan belediye başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanımızın desteğinden sonrada biz Şarkışla'ya yatırımlara devam etme kararı aldık. Şimdi de Kayseri Şeker olarak lisanslı depoculuk şirketi kurduk. Bu şirketin bir ayağı olarak yine sizlerin hizmetine yatırım olarak sunulacak. Burada 20 bin tonluk silo yatırımı kararı verildi. Bunun çalışmaları yapılıyor. İnşallah ağustos ayının ortalarında bunun temeli atılacak.

Lisanslı depoculuk arkasından başka yatırımları da beraberinde getirecektir. Mesela sertifikalı tohumculuk konusu gelişecek, arpa buğday gibi ürünlerde sözleşmeli üretim modeli burada uygulamaya başlanacak. Bu model uygulanınca şeker pancarında olduğu gibi; tohumunuz, gübreniz, mazotunuz şirket tarafından sağlanacaktır. Bu yatırımları planlayıp gerçekleştirmeye çalışıyoruz dedi.

İftar Sofrasına Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Gürçayır Belediye Başkanı Osman Özkan, Cemel Belediye Başkanı Hakverdi Bulut, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyelerinden Nizamettin Çatak, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri Niğmetullah Sevim, Halis Lektemur, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Denetim Kurulu Üyelerinden Mehmet Güntay, Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli, Kayseri Pancar Kooperatif Müdürü İsmet Aksoy,Gürçayır Sulama Birlik Başkanı Hasan Coşkun, Altınyayla sulama Birlik Başkanı Senai Bıyık, Kanak Barajı Sulama Birlik Başkanı Ali Alp ile diğer yetkililer katıldılar.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 00:15
YORUM EKLE

banner251