Kayseri Şeker’de hijyenden taviz verilmiyor

Dünya Gıda Günü münasebetiyle Kayseri Şeker'i ziyaret eden Kayserili Şekerli mamullerin imalatçı firma sahipleri, Kayseri Şeker Fabrikasında üretim aşamalarını inceleyerek üretimdeki hijyen koşullarının en üst seviyede olduğunu görmelerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Kayseri Şeker’de hijyenden taviz verilmiyor
banner282

Kayserili Şekerli ürünler ve lokum imalatçıları ayrıca Dünya gıda günü münasebetiyle, pancar şekeri dışındaki ürünleri içeren şekerli ürünlerin tüketimi konusunda tüketicileri duyarlı olunmaya davet edip tatlı yemek isteyen herkesi Osmanlı döneminde Rahat-ul Hulkum, dünyada ise "Turkish delight" olarak bilinen pancar şekeri ile imal ettikleri lokumlardan tüketmeye davet ettiler.

30'a yakın çeşitleriyle gerekli hijyen koşulları altında ve doğal pancar şekeri ile imal edilen ürünlerini ve özellikle lokumları yurt içinde ve yurt dışından taleplerin artması aynı zamanda istihdama açılan kapı ve doğal yaşama destektir dediler.

Esemirgan Şekercisi Batu Şekerleme sahibi Mustafa Körkoca; Kayseri Şeker Fabrikasına yaptığımız inceleme gezisi sonucunda Şeker pancarının şekere dönüşene kadar geçen aşamaların zahmetli olduğunu öğrendik. Üretilen şekerin hijyenik bir ortamda üretildiğini görmüş olduk. Bu aşamadan sonra şeker pancarından elde edilen şekerin kıymetini daha iyi bileceğiz.Somali, Almanya, Hollanda ve Gürcistan'a Kayseri'den lokum ihraç ediyorum. Yurt dışında Türk lokumu denilince çok beğenildiğini biliyoruz.

Çadırcı Şekerleme sahibi Mehmet Kılçadır; 50 yıldan beri sektörün içindeyiz. Lokum imalatımız arz talep dengesine göre değişim göstermektedir. Son yıllarda lokuma olan talep artmıştır.

Çarşıbaşı Şekerleme Koordinatörü Yavuz Çarşıbaşı; Kayseri de pastırma sucuk mantıdan sonra gelen en gözde hediyelerden bir tanesinin de Kayseri Lokumu olmaktadır. Rahat-ul Hulkum yani boğaz rahatlatan olarak adlandırılan lokumun orjinalliğini korumaya çalışıyoruz, Kayseri şeker kullanıyoruz. Ürünlerimizin içerisine aroma değil de güllü lokum ise gül yaprağını koyuyoruz.Yılda yaklaşık 100 ton lokum imal ediyoruz.

3.Kuşak Şekerci Paşalar Fabrika Müdürü Tekin Beslen;1920'li yıllardan bu yana bu sektörün içindeyiz. Zevkle şevk ile hizmet ediyoruz. Şeker pancarı şekeri ile ürettiğimiz Türk lokumu dünyada tanınan bir ürün oldu. Bizim için önemli olan Türk lokumunun hakkını vermek. Lokumu geçmişten bugüne kadar orjinalliğini korumaktayız. Bundan sonrada daha ileri taşıyarak hizmete devam edeceğiz.

Zülal Zade Lokumları sahibi Burhanettin Tipi; 4 yıldır imalat sektöründe bulunmaktayız. Genellikle yurt içine ihracatımız vardır. Mısır ve Almanya'ya ihracatımız oluyor. Yurt dışında Türk lokumuna yurt içinden daha çok talep var. Yiyenler çok memnun ve damak tadını seviyorlar. Bizde elimizden gelen gayretle her geçen gün kaliteyi arttırmaya çalışıyoruz.

YORUM EKLE