Kayseri Şeker, Boğazlıyan Şeker için aldığı kredinin son taksitini ödedi

Kayseri Şeker'e bağlı olarak Türkiye'de yapılan en son şeker Fabrikası olarak kurulan ve 1 Eylül 2006 tarihinde hizmete açılan Boğazlıyan Şeker Fabrikası için Fransız Natıxıs Bank'tan alınan kredinin son taksiti 1 Aralık 2015 günü ödendi.

Kayseri Şeker, Boğazlıyan Şeker için aldığı kredinin son taksitini ödedi
banner200

Kayseri Şeker'e bağlı olarak Türkiye'de yapılan en son şeker Fabrikası olarak kurulan ve 1 Eylül 2006 tarihinde hizmete açılan Boğazlıyan Şeker Fabrikası için Fransız Natıxıs Bank'tan alınan kredinin son taksitinin 1 Aralık 2015 günü ödenerek Kayseri Şeker'in bu büyük borç yükünden kurtulmasını yöneticiler ve çalışanlar Boğazlıyan Fabrika önünde davul zurna eşliğinde halaylar çekerek kutladılar.

Adeta bayram günü gibi büyük bir coşku içerisinde Boğazlıyan Fabrika önünde yapılan kutlamalara Kayseri Şeker Fabrikasındaki Yöneticiler telekonferans ile katılarak coşkuya ortak oldular.

ÇİFTÇİYE GİDECEK KAYNAKLAR BORÇLARA GİTTİ!

Fransız Natıxıs Bank'tan alınan kredinin son taksitinin ödenmesi ile ilgili olarak konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, normalde 124 milyon Euro'ya Fransızlara yaptırılmak istenen Boğazlıyan Şeker Fabrikasının 258 milyon Euro'ya mal olduğunu ve Fabrikanın yapımı ile ilgili olarak Fransız Natıxıs Bank ve Vakıfbank ile yapılan ticari kredi anlaşması gereği 1 Mart 2011 tarihinden itibaren 5 yılda 51 Milyon Euro yani 158 Milyon TL' ödendiğini, 1 Aralık 2015 Salı günü kullanılan kredilerin son taksiti olan 2 Milyon 696 Bin Euro'yu da ödemek suretiyle borcun son taksitinin ödendiğini kaydetti. Hokka Ömeroğlu, "ödenen paralar aslında çiftçiye gitmesi gerekirken borçlara gitmiştir. Bu gün bir dönüm noktasıdır artık sona gelinmiş bulunmaktadır. İnşallah şirketimiz bir daha bu kadar ağır bedeller ödemek zorunda kalmayacaktır" dedi.

Kayseri şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, "Boğazlıyan Şeker Fabrikasının borcunun bitmesi tarihi bir gün olup son taksitini 1 Aralık itibari ile ödemenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz" dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Harun Halıcı; "Bu tarihi günü bize yaşatan Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay ve yönetimin ekibine çok teşekkür diliyorum bütün çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyesi Niğmetullah Sevim; "Bu gün tarihi bir gün olup Kayseri şeker ve Boğazlıyan Şeker adına Bayram günü olarak düşünüyoruz emeği geçen katkısı olanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Boğazlıyan Fabrikadaki coşkuya telekonferansla katılan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyesi Abdulkadir Güneş; "Boğazlıyan Şeker Fabrikası 258 milyon Euro ya yapılmıştı o zaman yapılırken bu parayla 2 tane fabrika yapılacağı konusunda büyük şaibeler vardı kamuoyu da bunu biliyordu. Ama her şeye rağmen Hüseyin Akay başkanlığındaki Kayyum heyeti göreve başladıktan sonra büyük bir özveri gösterdiler. Burası şuanda altın çağını yaşamaktadır. Boğazlıyan Şeker Fabrikamızın son taksitini yatırıyoruz çok şükür borcumuzu bitirdik dediğimiz gibi rekor ciro rekor kar borç bitti sırada yatırım var bundan sonra yatırıma devam edeceğiz bu son taksitimizi yatırıyoruz Boğazlıyan ve Kayseri çiftçimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyesi Hurşit Dede, "Biliyorsunuz Aralık ayı şeker fabrikası için benim için çok önemlidir çünkü 12. ayda buraya kayyum olarak atanmıştık 12. Ayda da şeker fabrikasının son taksitini son borcunu ödedik Boğazlıyan Şeker Fabrikasının bu benim için çok önemli benim için bugün çok önemli bir gündür. Geldiğimiz günden buyana yaklaşık 51 milyon Euro Boğazlıyan Şeker Fabrikasının borcunu biz ödedik. Hani derler ya lafa bakılmaz icraata bakılır biz çok laf değil çok iş yapıyoruz. Bizim geldiğimizde Panpet'in tırları vardı diyorlardı ki tır aldık boy, boy tırların fotoğraflarını çektiler biz geldiğimizde bunun 1 taksiti ödenmişti 35 taksitini biz ödedik tırları biz almış oluyoruz. Bunun yanında doğal gaz hattı için 5 milyon Euro biz ödedik. Pansu'nun bir şirkete 15 milyon lira kadar borçları vardı bunları da biz ödedik. Halkımızda, çiftçilerimizde, çalışanlarımız da biliyor herkese hayırlı olsun" dedi.

KAYSERİ TARİHİ BİR GÜN YAŞIYOR

Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli de telekonferansla coşkuya ortak oldu ve şunları kaydetti: "bugün tarihi bir gün yaşamaktayız. Kayseri Şeker sıkıntılı günleri geride bıraktı tüm borçlarımızı kapattık bugün de en son Boğazlıyan Şeker'in borcunun son taksitini ödemiş olduk. Artık yönetim kurulu Başkanımız Hüseyin Akay'ın da dediği gibi Türkiye'de Şeker sektöründe en güçlü şirketiz. Daha önce düşük şeker iskontolarıyla sektörü bozan ve bununla anılan şirketimiz artık piyasayı belirleyen ve bu konuda şirketin ve Türkiye'nin sektöründe en önemli aktörlerinden birisi şimdi çok şükür bugün borcumuzu yatırmış durumdayız. Bu tarihi ana hep birlikte tanıklık etmekten dolayı mutluyuz"

Kayseri'den Boğazlıyan'a verilen Müjdeli haber sonrasında Yönetim kurulu üyeleri ve çalışanlar davul zurna eşliğinde halay çekerek mutluluğu hep birlikte yaşadılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
(ÖY)          lemiiiii
(ÖY) lemiiiii - 6 yıl Önce

o halde sevinçten halay çeken yönetim kurulu üyeleri kendi paylarına düşecek paranın artacağına değil çiftçinin payının artacağına seviniyor. ve yazıda geçtiği gibi hokka ömeroğlu aslında çiftçiye gidecek para borca gitti diyor. borç olmasa o para çifçiye yansıyacaktı yani. bide deniyorki 120 milyon yuroya yapılacak fabrika 250 ye yapılmış. bu işe başlayan bunlar değil demekki önceki hapse giren herife atıyolar suçu ( beceriksizlik yada fesat karıştırma iması ) herneyse borç bittiğine göre bundan sonra karı çifçiye yansıtında görelim bakalım yapın pancarın kilosunu 50 kuruş 1 lira :)

Avanak Avni
Avanak Avni - 6 yıl Önce

Bu fabrika 258 milyon y oraya mal oldu Avanak Avni 128 milyon euro sadece fabrika yatay şeker silolari depolar hangarlar Buhardan elektirik üretim tesisi 900 bin mtrekare alanın kapanması idari binalar otamasyon pancar bosltma üniteleri analiz üniteleri yemek haneler misafirhaneler daha adını sayamadigim ek yatırımlar var Avanak Avni

Piyangocu
Piyangocu - 6 yıl Önce

Tabi Hurşit dede için özel önemi var küspe kartı alım satımı yaparak geçimini saglarken akp nin en hızlı zamanında akp den sindelhoyuk kasabasına aday oldu sindelhoyukte akp nin yüzde yetmiş beş oyu olmasına rağmen bu arkadaş orada akp yi 4 ncü parti yaptı bu başarısızlığın üzerine onu gizli bir güç şekere kayyum atadı ve arandığı nin haftasına koparatife üyeilgini yaptırdı çiftçi bile değildir kendisi

banner151

banner251