Güneş Tarım’dan Bakanlık eleştirisi!

Güneş Tarım Sahibi ve Ziraat Mühendisi Hüseyin Motuk, hükümetin tarım politikalarını eleştirdi. Motuk bir an evvel hükümetin tarım politikası üretmesi gerektiğini ifade etti.

Güneş Tarım’dan Bakanlık eleştirisi!
banner200

Motuk, Konya Tarım Fuarında Tarımdan Haber'e değerlendirmelerde bulundu.

GERÇEK ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ

Hükümetin tarıma büyük hibeler verdiğini aktaran Hüseyin Motuk, "Hükümet tarıma büyük destek veriyor. Ama nereye gidiyor bu destekler bilmiyor. Hak edene, ihtiyacı olana destekler yeteri kadar verilmiyor. İPARD desteği sunulmaya çalışılıyor ama okuma bilmeyen çiftçiye kaç sayfalık dosya hazırlatmaya çalışılıyor. Çiftçi bu dosyaları işi bilene hazırlatıyor ve cebinden fuzili olarak 7-8 bin TL çıkıyor. Çiftçiye destek veriliyor ama bunlara araştırınca doktor avukat çıkıyor. Gerçek çiftçi desteklenmeli" sözlerini kullandı.

BİR POLİTİKA GÜDÜLMELİ

Tarım Bakanı'nın bir ziraat mühendisi olması gerektiğini belirten Motuk, "Tarımın tek doğrusu vardır. Başımızdaki tıp doktoru. Doktor olursa bu tarımın hali ise böyle olur. Acilen iş bilenler başa geçmeli. Ben yıllardan beri hükümetimizi destekleyen birisiyim. Ama tarım konusunda eleştiriyorum. Çünkü bir politikamız yok. Çünkü işbilenler başta değil. Hangi bakan gelirse gelsin ülke tarımı için bir politika güdülmedi. Artık bir politika güdülmeli. Hangi bakan gelirse gelsin bu politika devam etmeli. Herşeyimizi ucuz diye dışardan ithal ediyoruz. Ben 3 dönem Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı'nda bulundum. Herkes bana sağcı, solcu o bu şu dedi. Ama hiçbir zaman odamın ismini siyasete karıştırmadım. Çünkü biz meslek örgütüyüz" dedi.

AHMET SÜTCÜ / TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251