GÜBRETAŞ, yılı 2.9 milyar lira konsolide ciroyla tamamladı

Sektörünün öncü firması GÜBRETAŞ, 2015 yılını 2 milyar 931 milyon TL konsolide ciro ve 89.4 milyon lira net karla kapattı. Üretimde önceki yıla göre yüzde 32'lik bir artış sağlayan GÜBRETAŞ, Yarımca'daki yeni tesislerde deneme üretiminin başlamasının etkisiyle gerçekleştirdiği 690 bin tonluk gübre üretimiyle şirket tarihinin yeni rekoruna ulaştı.

GÜBRETAŞ, yılı 2.9 milyar lira konsolide ciroyla tamamladı
banner282

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GÜBRETAŞ), 2015 yılı finansal sonuçlarını KAP'ta açıkladı. Sektördeki liderliğini sürdüren GÜBRETAŞ, 2015 yılında konsolide cirosunu yüzde 3'lük artışla 2 milyar 931 milyon TL'ye yükseltirken, üretimde ise önceki yıla oranla yüzde 32'lik bir artış sağladı. Uluslararası emtia fiyatlarındaki düşüş ve Türkiye'de sonbahardan itibaren gübrede KDV indirimi beklentisiyle son çeyrekte sektördeki satış durgunluğunun negatif etkilerine rağmen kârlılığını sürdüren şirket, 2015 gelirlerinden 89,4 milyon TL net kâr elde etti.

“2016 GÜBRETAŞ için tarihi rekorların kırıldığı bir yıl olacak"

2015 yılında tarım sektörünü etkileyen olumsuzluklara rağmen şirketin 1 milyon 666 bin ton gübre satışı gerçekleştirdiğini belirten GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu, Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre %30'a yakın pazar payıyla sektördeki liderliklerini devam ettirdiklerini söyledi.

Şirketin 2015 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Şükrü Kutlu, “2015 yılı bizim için özellikle üretimde çok verimli geçirdiğimiz bir yıl oldu. Yarımca'daki yeni NPK tesislerinde deneme üretimlerinin başlamasıyla yüzde 32'lik artış ile yaklaşık 690 bin ton gübre üretimi gerçekleştirdik. 2015 yılında uluslararası emtia fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak gübre hammaddelerinin fiyatlarında da bir gerileme yaşandı. Ayrıca geçtiğimiz yılın son çeyreğinde, hükümet programında yer alan 'gübrede KDV'nin kaldırılması' beklentisiyle çiftçilerimiz gübre alımlarını erteledi. Buna rağmen Tarım Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de toplam 5,5 milyon ton gübre tüketimi gerçekleşmiş oldu. Bütçe hedeflerimize ulaşmayı etkileyen bu faktörlere rağmen 2015 yılını 2 milyar 931 milyon TL net satış geliriyle kapatarak 89,4 milyon TL net kâra ulaştık" dedi.

Kurumsal dönüşüm ve yenilikçi ürün anlayışıyla GÜBRETAŞ Bahçem markası doğdu

Sektördeki bu gelişmelerin yanında 2015'te GÜBRETAŞ'ı daha güçlü bir geleceğe hazırlamak için kurumsal dönüşüm yolunda önemli kurumiçi projeler gerçekleştirildiğini belirten Kutlu, “2015 bizim için kurumsal dönüşümümüzü tamamladığımız ve tedarik optimizasyonu gibi alt yapıyı güçlendiren önemli adımlar attığımız bir yıl oldu. Özellikle yenilikçi ürün anlayışıyla tarımda verimliliği artırmak için bitkiye ve bölgeye özel gübre çeşitlerini geliştirmeye devam ettik. GÜBRETAŞ'ın tarımsal üretim alanındaki 64 yıllık birikimini bahçe-süs bitkileri sektörüne taşıyan 'GÜBRETAŞ Bahçem' adlı yeni bir markada ortaya koyarak şehirli tüketicilerle de buluştuk" dedi.

2016'da her alanda rekorla büyüme hedefi

Bu yıla olumsuz etki eden gelişmelerin, 2016'da hem sektör hem de GÜBRETAŞ açısından birer fırsata dönüşeceğini söyleyen Kutlu sözlerine şöyle devam etti: “1 Ocak'ta gübrede KDV indirimiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararanın yayınlanmasıyla yeni yıla güzel başladık. Özellikle son çeyrekte ertelenen gübre alımlarının 2016 yılında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu sayede sektör de tarihinin en yüksek tüketimine ulaşabilir bu yıl… Satışların yanı sıra ciro, kârlılık ve yatırımda da rekorların hedeflendiği 2016'da 2 milyon tonu aşan satış hacmi, 4 milyar TL üzerinde konsolide ciro ve 234 milyon TL net kâr hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak gübrede KDV'nin kaldırılması, İran'a ekonomik yaptırımların sona ermesi ve kurumsal altyapıyla ilgili gerçekleşen adımlar sayesinde daha kolay olacak..."

2015 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İÇİN TIKLAYIN

GÜBRE FABRİKALARI 2015 YILI DEĞERLENDİRMESİ İÇİN TIKLAYIN

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Guleyim
Guleyim - 6 yıl Önce

Kooperatifleri hazır musteri görüp sömüren zihniyet bu kâr sizin değil cefakar kooperatifcilerindir

kazıkcı
kazıkcı - 6 yıl Önce

Benimde TKK gibi bir çiftliğim olsa bende rekorlar kırardım

Meyveler yavaş yavaş
Meyveler yavaş yavaş - 6 yıl Önce

2015 zor bir yıldı her sektör için. Gübretaş bu yatırım ve dönüşüm yılında yaptığı hamlelerin meyvesini 2016 'da görecek gibi görünüyor. Türk tarımı için çok önemli bir kurum..

Tekel
Tekel - 6 yıl Önce

Caninin istedigi gibi dunyanin en pahali gubresini gariban ciftciye satip boburlenmeye utanmiyorsunuz arziz bunların