Gübretaş çiftçinin gübre ihalesine katılmadı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş'ın, çiftçinin gübre ihalesine girmediği ortaya çıktı. Gübretaş'ın, ihaleye katılarak çiftçi lehine rekabeti daha da artırması gerekirken, 225 bin tonluk gübre ihalesine duyarsız kalması dikkat çekti. Gübretaş'ın duyarsızlığından dolayı ihalede rekabet tam manasıyla sağlanamazken, kaybeden çiftçi oldu.

banner247
Gübretaş çiftçinin gübre ihalesine katılmadı!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Pankobirlik tarafından geçtiğimiz hafta kamu ve özel şeker fabrikaları için 225 bin tonluk (yaklaşık 150 milyon liralık) gübre ihalesi yapıldı. İhaleye 12 gübre firması katılırken, Gübretaş davet edilmesine rağmen ihaleye katılmadı. Büyük tonajlı bir ihale olmasına rağmen Gübretaş'ın bu ihaleye katılmaması dikkat çekti.

Türkiye'nin önemli gübre fabrikalarından olan ve çiftçinin kuruluşu olarak bilinen Gübretaş'ın, çiftçiye daha ucuz girdi sağlamak için yapılan ihaleye girmemesi bir çelişki olarak görülüyor. Gübretaş'ın ihaleye girerek çiftçi adına rekabeti artırmaması gerekirken, 225 bin tonluk gübre ihalesini yok sayması dikkat çekti.

İHALEDE DAHA DÜŞÜK FİYAT OLUŞABİLİRDİ!

Gübretaş'ın ihaleye katılması, ihaledeki rekabeti daha da artıracağı için çiftçi gübreyi daha uygun fiyattan kullanma fırsatı bulabilecekti. Ancak Gübretaş'ın ihaleye katılmaması, bu rekabeti de önlemiş oldu.

GÜBRETAŞ NEDEN İHALEYE GİRMEDİ?

Gübretaş'ın, çiftçi için böylesine önemli bir ihaleye girmemesi sektörde de sorgulanırken, “Gübretaş bu ihaleye girmeyecek de hangi ihaleye girecek?" eleştirilerine neden oldu. Pancar üreticilerinin aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortakları olmasına rağmen, Gübretaş'ın kendi ortaklarının kullanacağı gübre ihalesine duyarsız kalması, manidar bulundu. Gübretaş'ın böylesine önemli bir ihaleye girmemesinin gerekçesi ise merak ediliyor.

ŞEKER FABRİKALARI İÇİN YAPILAN GÜBRE İHALESİNE KATILAN FİRMALAR

İskenderun Gübre, Gemlik Gübre, Latif Gübre, Alp Ateş Gübre, Ege Gübre, İGSAŞ, Toprak Gübre, Toros Tarım, Sirkenli Tarım, Erke Gübre, Özbaşak Gübre ve EGEMAR Gübre.

İHALEYİ KAZANAN GÜBRE FİRMALARI

İskenderun Gübre, Gemlik Gübre, Alp Ateş Gübre, Ege Gübre, İGSAŞ, Toprak Gübre, Toros Tarım, Sirkenli Tarım ve Özbaşak Gübre.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gübretaş
Gübretaş - 3 yıl Önce

İşiniz gücünüz gübretaşı karalamak.Gübretaş bedavaya gübre verse diğerleri üstüne promosyon verip gübre dağıtacak.Bol keseden konuşmak basit.Çiftçinin ayağına kadar giderek gece gündüz köy köy dolaşan ziraat mühendisleri var sahada.Çok iyi fiyatlardan aldığınız firmaların hangisinin bir ziraat mühendisini tanıyorsunuz.Çamur at izi kalsın yok öyle dünya.Toplum olarak meyve veren ağacı taşlamayı iyi beceriyoruz.

- 3 yıl Önce

GUBRETAS ne zaman çiftçiye hizmet etmiş.Bizim fabrikamız olduğu halde yıllarca bizi kazıkladı pahalıya satış yaptı.Tarım kredi hani bizim ya lafta kardeşlerim İDARECİLER VE YÖNETİCİLERİ saltanat sefa sürüyorlar.Yalanmı sahibine faydası yok ÇALIŞANLARINA kaymaklı kadayıf ve pasta yediren yeerrr.Hakkımız haram olsun.

gubretas
gubretas - 3 yıl Önce

gubretas zaten alınca pahalı aliyot birde ihaleye girip indirebilirsin mümkün değil. zaten sahada ucuz gübre satan pankolara başının belası o ihaleye girerdi ama batık olan kurumlara onlar girer parayı alıncaya kadar anaları ağlar. gubretasta işi bilen kalmadığı gibi bu tür entrikalar bilenler kaldı. yeni genel müdüre çok iş düşüyor.

Çiftçi'yi unuttular
Çiftçi'yi unuttular - 3 yıl Önce

Tarım Kredi ve gübretaşın Mahir yöneticilerinin umurunda mı pancar üreticisi. Adamların derdi Türk çiftçisi, Türk tarımı değil ki, asırlık kurumu ne hale getirdiler. Cumhurbaşkanı domatesin tarlada 1 ₺, markette 7-8₺'den satıldığından şikayet ediyor. Bunun baş sorumlusu Tarım Bakanı ile birlikte Tkk genel müdürüdür. İşte delili, F çelik'in dayatması ile Tkk Genel Müdürlüğünü gasp eden A Karayama'nın bol kepçeden salladığı demeçlerinden birisi. 29-30 Nisan 2016 tarihli dazetelerden: "Üreticinin ürünü piyasada para etmez ve alıcı çıkmazsa, mağduriyetleri önlemek için piyasada olacağız” dedi". Bu sözleri söyleyen genel müdürün siysi şirinliklerin dışında dişe dokunur ne yapmıştır. Üstelik muhatap Pankobirlik olunca pancar çiftçisine ucuz Gübre satılmasını ister mi?

- 3 yıl Önce

GUBRETAS yıllardır yattığı yerden parası olmayan biz çiftçileri elimiz mahkum oluşundan kazıkladı yüksek fiyattan satış yaptı.İhaleye girermi idarecileri ve tarım kredi yetkilileri saltanat sürüyor.Kurumun sahipleriyiz ama bizi dinleyen yok.Reisi cumhurbaşkanımıza şikayet edelim bunları.

TÖVBE TÖVBE
TÖVBE TÖVBE - 3 yıl Önce

PANKO BİRLİK İHALESİNE GİRMEDEN BAGFAS İHALEYİ ALDI.! GÜBRETAŞ İHALEYE GİRSE NE OLUR GİRMESE NE OLUR İHALENİN NE ANLAMI KALDI?

- 3 yıl Önce

cenabı allahtan tarım kredı kullıyen batarda kapanırda bızlerde bu zulum kooptan kurtuluruz soydunuz suvana cevırdız kazıkla kazıkla agalar saltanat suruyor cıfcı umurlarındamı

TarımKredi Pişmanlıktır
TarımKredi Pişmanlıktır - 3 yıl Önce

Tarım krediylen ilişkimi kestim yuzum guldu bereketım arttı

banner248

banner151