Fabrikalar satılınca şeker işçileri ortada kalacak!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde çalışanlara yönelik verilen vaadin altının boş olduğu ortaya çıktı. Hükümet, özelleştirmede şeker işçilerinin kesinlikle mağdur edilmeyeceğini, isteyenin fabrikayı alan şirkette isteyenin de bir başka kamu kurumuna geçeceğini söylenmesine rağmen, ihale şartnamesinde hükümetin bu vaadinin bir karşılığı çıkmadı.

Fabrikalar satılınca şeker işçileri ortada kalacak!
banner200

Hükümetin şeker işçisini 'mağdur etmeyeceğiz' vaadinin altı boş çıktı!

Milli Gazete ihale şartnamesine ulaştı…

Çalışanlar ortada kalacak!

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, satışa çıkarılan 14 şeker fabrikasıyla ilgili olarak büyük bir skandal daha ortaya çıktı. Milli Gazete, kamuoyundan saklanan şeker fabrikalarının satışıyla ilgili ihale şartnamesine ulaştı. Hükümetin şeker işçilerine yönelik verdiği vaatle, ihale şartnamesindeki şartlar bir biriyle örtüşmüyor.

Milli Gazete'nin elde ettiği ihale şartnamesine göre satılacak fabrikalarda çalışan işçiler, emeklilik hakkını kazanmamış olmak ve mevzuatta yer alan koşulları taşımaları kaydıyla (4B) kapsamında bir başka kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilecekler. Ancak burada çalışanların yüzde 60 ile 70'i emeklilik hakkını kazanmalarından dolayı geriye kalanlar da mevzuata takılarak (4B) kapsamında bir başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçemeyecekler. Çünkü uygulamadaki mevzuata göre, emeklilik hakkını kazanmamış olan şeker işçilerinin bir başka kamu kurumuna geçmesi için, şeker fabrikaları özelleştirme kapsamına alınmadan önce işe başlamaları gerekiyor. Fabrikalar özelleştirme kapsamına alındıktan sonra çalışma başlayanlar (4B) hakkından yararlanamayacaklar.

HÜKÜMETİN VAADİNDEN YÜZDE 10'U YARARLANABİLECEK

Satılacak 14 şeker fabrikasında çalışan şeker işçileri, alıcı firma ile çalışmak istememeleri durumunda talep etmeleri durumunda Türkşeker'in diğer fabrikalarında çalışabilecekler. Ancak çalışanlar için bunun pratikte uygulanabilir bir tarafı bulunmuyor. Çalıştıkları fabrikanın bulunduğu yerdeki bir başka kumu kurum ve kuruluşuna (4B) kapsamında geçebilmeleri içinde emeklilik hakkını kazanmamış olmaları ve çalıştıkları fabrikaya özelleştirme kapsamına alınmadan önce başlamaları gerekiyor. 14 fabrikada bu şartları taşıyan işçi statüsündeki personel sayısının ise toplam çalışanlara oranının yüzde 10'u geçmeyeceğine işaret ediliyor.

İŞTE İHALE ŞARTNAMESİNDEKİ O MADDE:

24.9) Fabrikada 1475 ve 4857 sayılı İş Kanunları kapsamında çalışan ve alıcı ile çalışmak istemeyen diğer personeller…

24.9. B) Talepleri halinde (emeklilik hakkını kazanmamış olmaları kaydıyla) Türkşeker'in diğer fabrikaları ve Türkşeker bünyesinde 1475 ve 4857 sayılı iş kanunları kapsamında çalışmaya devam edeciktir.

Talepte bulunmayanların ise iş sözleşmeleri Türkşeker tarafından feshedilerek kıdem ve ihbar tazminatları ile önceki yıllara ilişkin kullanılmamış yıllık izin ücretleri ve diğer hakları Tükşeker tarafından ödenecek ve bu işçeler mevzuatta yer alan diğer koşulları da taşımları kaydıyla 657 sayılı kanunun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecektir.

HÜKÜMET GÖZ BOYAMAYA MI ÇALIŞILIYOR?

İhale şartnamesi çalışanların büyük bir bölümünün mağdur olacağını ortaya koyarken, hükümetin özelleştirmeye karşı kamuoyunda oluşan tepkiyi düşürmek için çalışanlara böyle vaatte bulunduğuna dikkat çekiliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

hükümete laf yok tarım bakanımızı allah basımızdan eksik etmesin söylediği her şey doğru

Ilgın
Ilgın - 3 yıl Önce

33 tirilyon kâr eden ılgın şeker niçin satılacak zarar eden kalcak bunlar kanır değilde ılgınlı kambır

Sirada
Sirada - 3 yıl Önce

Şeker tmo tigem bunların arazileri tam ranta açık zenginlerin gözü bunlarda ital lobisi niye var belli olmuyomu tarim biterse bu kurumlarında işi biter

banner151

banner251