Çekirdek tüketimi ilk 4 ayda yüzde 10 arttı

Türk toplumunun en sevdiği keyif ürünü olarak öne çıkan ay çekirdeğinin tüketimi, havaların ısınmasıyla birlikte artıyor. Geçen yılın ilk 4 ayına göre ay çekirdeği tüketimi bu yıl yüzde 10 artış gösterdi.

Çekirdek tüketimi ilk 4 ayda yüzde 10 arttı
banner200

Tüketim artışının yüzde 50'yi bulması beklenirken, Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Mayıs ayında yükselmeye başlayan tüketim, Temmuz ve Ağustos aylarında üst noktaya çıkıyor” bilgisini paylaştı.

Ülkemizde yılda ortalama 120 bin ton ay çekirdeği tüketiliyor. Tüm kuruyemiş tüketiminin yüzde 40'ı ay çekirdeğinden oluşuyor. Ay çekirdeğinin, herkesin alabileceği ölçüde ekonomik olması ve her yerde bulunabiliyor olması, yoğun tüketimi pekiştiriyor. Ay çekirdeği, dertlenirken de sevinirken de Türk insanının en çok tükettiği keyif ürünü. Ayrıca zengin-yoksul ayrımı olmadan her tabaka ve her yaştan insan, ay çekirdeği tüketiminde buluşuyor.

Sektörün dengeleyicisi oldu

2014'deki don olayı ve kuruyemiş mahsullerinin rekolte düşüklüğünde etkilenmeyen ay çekirdeği; antep fıstığı ve fındık gibi ürünlerin yükselen fiyatları karşısında kuruyemiş sektöründe bir denge oluşturulmasına destek veren en önemli ürün oldu. Daha uygun fiyatlandırma nedeniyle, pek çok tüketici başka kuruyemiş ürünleri yerine ay çekirdeğini daha çok tercih etmeye başladı.

İlk 4 ayda tüketim yüzde 10 artmış

Türkiye'nin önde gelen kuruyemiş firmalarından Papağan Kuruyemiş'in ürün sağladığı marketler ve satış noktalarındaki tüketim verilerine göre; 2015'in ilk dört ayında 2014'ün ilk dört ayına göre yüzde 10 daha fazla ay çekirdeği tüketimi söz konusu.

Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Toplum olarak çekirdek çitlemeyi seviyoruz, en çok da açık havada bu keyfi yaşamayı seviyoruz. Dolayısıyla özellikle Mayıs ayı ile birlikte ay çekirdeği tüketiminde yükselme yaşanıyor. Tüketim, yaz aylarında üst noktalara ulaşıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında, kış aylarına göre yüzde 50 daha fazla ay çekirdeği tüketiliyor” bilgisini paylaştı.


YORUM EKLE

banner251