Bakan Ağbal şekerde 40 bin kere düşünerek aldıkları kararları açıkladı!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı tepkiler artarken, Maliye Bakanı Naci Ağbal, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde '40 bin kere düşünerek' aldıkları kararları açıkladı.

Bakan Ağbal şekerde 40 bin kere düşünerek aldıkları kararları açıkladı!
banner200

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde kimsenin mağdur olmayacağını iddia eden Ağbal, şeker üretimi ve arzında istikrarın sağlanması için pazarlanacak şeker miktarı, beyaz şeker ve diğerleri için ayrı ayrı olmak üzere dönemsel kotalar belirlendiğini açıkladı.

Nişasta bazlı şekerde (NBŞ), Bakanlar Kurulu'nun gerektiğinde kotayı yüzde 50 oranında artırıp, azaltabildiğini hatırlatan Ağbal, “Üretimi çok değişkenlik gösteriyor. Ülkemizde NBŞ kotasının artışı söz konusu olmayıp aksine pancar şekeri üretiminde miktar ve oran olarak artış, üretiminde ise oransal olarak düşüş yaşanmaktadır" dedi.

Türkiye için şeker fabrikalarının büyük önem taşıdığını iddia eden Ağbal, özelleştirmede arz güvenliğini sağlayacak şekilde pancar üreticisi, fabrikaların devamlılığı, çalışanların iş güvenliği ve üretimi esas aldıklarını ileri sürdü.

Ağbal, Doğu illerindeki fabrikaların da mevcudiyetini devam ettireceklerini belirtti. Ancak Ağbal, bu fabrikaların üretim bütünlüğü bozulduktan sonra üretimlerini nasıl sürdüreceklerine dair bilgi vermedi.

Çalışanların bir çoğunun mağdur olacağı ortaya çıkarken Bakan Ağbal, çalışanlarla ilgili üç alternatif için de şunları kaydetti: "Memur olanlar isterse diğer fabrikalarda çalışmaya devam edecek. Özlük hakları korunarak başka kamu kurumlarına nakil olabilecek. Talep ederlerse özelleştirilen fabrikalarda kalabilecekler. İşçilerden emekliliği dolmayanlar Türk Şeker Fabrikaları'nda çalışmaya devam edecek. Dileyenler diğer kamu kurumlarında yılda 12 ay çalışma hakkıyla istihdam edilecek."

YERLİ YATIRIMCIYA TEMİNAT DESTEĞİ

Bakan Ağbal, şeker fabrikalarının sosyal özelleştirme yaklaşımıyla satışa çıkarıldığını belirterek, üretim sahasının dışında hiçbir alanının satılacak taşınmazların içine konulmadığını ileri sürdü. Ağbal, yerel yatırımcıdan daha fazla talep gelmesi için geçici teminat tutarını düşük tuttuklarını da belirtti.

TARIMDANHABERYORUM EKLE
YORUMLAR
Ş. Pancarı
Ş. Pancarı - 4 yıl Önce

Biz çiftçiler kar eden fabrikaların kapatılmasını istemiyoruz. Biliyoruz'ki akıbeti sigara fabrikaları gibi olacak. Kimse 5 yıl sonrasına garanti sözü veremiyor. Çiftçide dil yok, baş yok.

- 4 yıl Önce

Özelleştirmeye kılıf bulmak içinmi 40 bin kere düşündünüz sayın maliye bakanım.

ÜRETİCİ DÜŞMEDİ,DÜŞÜRÜLDÜ
ÜRETİCİ DÜŞMEDİ,DÜŞÜRÜLDÜ - 4 yıl Önce

ÇİFTCİYE ÖNCE KOTA BELASI MUSALLAT EDİLDİ,YIL YILI ARATTI BİR YIL ÖCE EKTİN YOK BİR YIL SONRA EKMEDİN.ÇİFTCİYİ BIKTIRMA VE USANDIRMA TAKDİĞİ UYGULUYARAK PANCAR EKEN ÇİFTCİ SAYISINBI BİLEREK AZALTTILAR.1980 DAN BERİ PANCAR EKEN BİR ÇİFTCİ OLARAK.BU KADAR MODERN TARIM ALETLERİ YOKKEN EKTİMŞİMDİ BU İMKANLARLA PANCAR EKİMİ DESTEKLENMİYOR YAZIK BİZE DİYOM BAŞKA LAF DEMİYOM.ÇORUM ALACA ........!

Vay ki vah
Vay ki vah - 4 yıl Önce

Çok dusunmussunuz sayın bakanım çok,milli olan herşeyi satın bakalım satın nereye kadar gerçeği çiftçinin hali de kalmadıysa ekmeye ,biçmeye enflasyona bı bakın sana aldı başını gidiyor tutana bile aşk olsun.Allah yardımcımız olsun inşallah başkada elden hiç bir şey gelmiyor nede olsa ağanın lafının üzerine laf söylenmez...

Taşeron.
Taşeron. - 4 yıl Önce

Peki fabrika da çalışan taşeron işçi ne olacak açıklar mısınız. Kadro vermediniz. Hiç bir güvence yok. Biz üvey evlat mıyız. ????.

banner151

banner251