Atıksu arıtma tesisinin enerjisi Teksan Jeneratörden

Enerji çözümleri ile sürdürülebilir bir dünya hedefleyen Teksan Jeneratör, yenilenebilir enerji çözümleri ile önemli projelerin tercihi oluyor. Mardin ilinin çehresini değiştiren Güney (Kızıltepe) Atıksu Tesisi'nin elektrik ve ısıtma ihtiyacını biyogaz kojenerasyon sistemi ile karşılayan Teksan, bu alandaki çalışmalarına hız verdi.

Atıksu arıtma tesisinin enerjisi Teksan Jeneratörden
banner200
banner195

Terzi işi mühendislik projeleri ile enerji sektöründe fark yaratan Teksan Jeneratör, Mardin Güney (Kızıltepe) Atıksu Arıtma Tesisi'nin enerji ihtiyacını yenilenebilir güç çözümleri ile sağladı. Bölgedeki atık suyun büyük bölümünün arıtılacağı tesisin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmı Teksan'ın projeye özel geliştirdiği biyogaz kojenerasyon sistemi ile karşılanıyor. Aynı zamanda "Gazlaştırma Çürütme Sistemi"nin ısıtması da kojenerasyon setlerinden sağlanıyor. Enerji üretim maliyetlerini azaltan bu sistem sayesinde atıkların doğaya zarar vermesinin de önüne geçiliyor.

Mardin Güney (Kızıltepe) Atıksu Tesisi, bölgedeki atık suyun arıtılarak insan ve çevre sağlığı için iyileştirilmesi hedefi ile geçtiğimiz yıl devreye alındı. Projeye Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) da destek verdi. Mardin'e ekonomik ve çevresel anlamda pek çok katkı sağlayan tesis, yıllardır kanalizasyon suları ile kirlenen Zergan Deresi'ni de kurtaracak. Ayrıca pamuk gibi endüstriyel tarım alanlarının verimli şekilde sulanması sağlanırken tesiste kurutulan çamur, çiftçilerin tarlalarında gübre ya da çimento fabrikalarında yakıt olarak değerlendirilebilecek.

Teksan Jeneratör olarak sürdürülebilir çözümler noktasında önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini belirten Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer şunları söyledi; "Yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak biyogaz ile çalışan kojenerasyon setleri en çevreci elektrik ve ısı üretim sistemlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Biyogaz ile çalışan kojenerasyon setleri, atıkların doğaya zarar vermesini önlerken enerji üretim maliyetlerini de azaltıyor. Ülkemizde çok güçlü biyogaz potansiyeli olmasına rağmen maalesef çok az sayıda tesis var.

Bu alanda Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan Mardin Güney Atıksu Arıtma Tesisi'nin proje ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Mardin Güney (Kızıltepe) Atıksu Tesisi'nin ihtiyacını iki adet 500 kWe biyogaz jeneratör sistemimiz ile karşıladık. Projeye özel geliştirdiğimiz sistem elektrik enerjisi üretirken açığa çıkacak olan ısıl enerjiyi de atık su prosesine yönlendiriyor. Mardin Güney Atıksu Arıtma Tesisi Projesi'nde tercih edilmemizde çeyrek asırlık sektör tecrübemiz ve özel projelerdeki referanslarımız önemli rol oynadı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeni
Yeni - 2 ay Önce

Bakanlik başarısız siyasetçilerin istihdam merkezi olmus. Atananlarin nerdeyse tamami tarim brokrasisinu bilmiyor. Sanke gizli bir el bu guzide emektar personeli olan kurumu başarisiz ve zarar ediyormuş göstermek icin elinden geleni yapiyor. Tum kilit noktalara siyasi adami olmasa ve hemşericilik işi olmasa koyun güdemeyecek adamlari atiyorlar.Hele bide tarimdan anlasalar

Cifci
Cifci - 2 ay Önce

Beterin beteri vardir derler deisse sanki tarimdaki hayvancilik daki sorun bitse ama inan bitmez bu yil secimde yok cifci borcuda ertelenmez Allah yardimcimiz olsun

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Çok güzel bir konuya el attınız. İl müdürlerini bırakın. Bakanlıktaki daire başkanları bile vekaleten. İllerde belediye başkanlığına aday gösterilmeyenler il Müdürü yapılıyor. Bu teşkilat ziyan ediliyor.

Fahrettin poyraz
Fahrettin poyraz - 2 ay Önce

Eyyyyyy amérika

banner151