Atatürk’ün mirası şeker fabrikası 4 yıl sonra yeniden üretime başladı

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 yılında kurdurduğu Alpullu Şeker Fabrikası'nda üretim yeniden başladı. 4 yılın ardından fabrikada üretimin yeniden başlaması bölge insanı tarafından büyük sevinçle karşılandı. Bu kampanya döneminde fabrikada 104 köyden alınacak 130 bin ton şeker pancarı işlenecek.

Atatürk’ün mirası şeker fabrikası 4 yıl sonra yeniden üretime başladı
banner200
banner217

Kırklareli'nin Babaeski İlçesi'ne bağlı Alpullu Beldesi'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 yılında kurdurduğu fabrikalardan biri olan Alpullu Şeker Fabrikası, son 4 yıldır üretim kapasitesi düşük olduğu gerekçesiyle üretim yapmıyordu. Üreticilerden alınan şeker pancarları, fabrikada üretim olmaması nedeniyle son 4 yıldır Susurluk ve Eskişehir'e gönderiliyordu.

Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Kalenderoğlu, “Fabrikamız yeterli pancar üretmediği için son 4 yıldır üretimde değildi. Bu nedenle 4 sene çalışmadığından topladığımız pancarları 1 sene Susurluk'a, 3 sene de Eskişehir'e göndermek zorunda kaldık. Çiftçilerimizin talepleri ve bölge milletvekillerimizin destekleriyle, değişen genel müdürümüzün bakış açısıyla çalışır hale getirmeye gayret ettik” dedi.

Diğer yandan Alpullu şeker fabrikası için 2018 yılında 10 milyon 600 bin liralık yatırım bütçesi ayrıldı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251