Yüzen ahırla gelen hayvanlar meclise taşındı

Brezilya'dan Türkiye'ye Nada isimli gemide kötü koşullarda getirilen hayanlar için CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı soru önergesi verdi.


Yüzen ahırla gelen hayvanlar meclise taşındı
banner200

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın cevaplaması için TBMM'ye verdiği yazılı soru önergesi şu şekilde:

Aşağıdaki sorularımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96'ıncı maddeleri gereği talep ederim.

AKP iktidarının tarım ve hayvancılık alanında yürüttüğü yanlış uygulamalar sonrasında hem tarım hem de hayvancılık neredeyse bitme noktasına gelmiştir. AKP'nin Genel Başkanı neredeyse gittiği her ülkede canlı hayvan alımı üzerine pazarlık üstüne pazarlık yapmak durumunda kalmaktadır.

Brezilya ile yapılan anlaşma sonrasında Brezilya'dan Türkiye'ye canlı hayvan ithali başlamıştır. Ancak, bu hayvanların sağlıksız bir ortamda ülkemize getirildikleri medyada geniş yer bulmaktadır.

Brezilya'dan yola çıkan NADA isimli gemiyle 27.800 canlı hayvanın Türkiye'ye gönderildiği ve bu geminin önümüzdeki günlerde Mersin Limanı'na yanaşacağı bilinmektedir. Uzun ve sağlıksız koşullarda yapılan bu yolculuk sırasında bazı hayvanları hastalanarak öldükleri, ölen hayvanların ise usulüne uygun bir şekilde imha edilmediğine ilişkin bazı görüntüler de medyada yayınlamıştır.

Bu durumda getirilen hayvanların etlerinin tüketilmesiyle ciddi halk sağlığı sorunlarının ortaya çıkacağı endişesi hâkim olmuştur.

Buna göre;

  • Bakanlığınızın “ucuz et” politikası kapsamında Brezilya'dan getirilen bu canlı hayvanların sağlıksız ve kontrolsüz ortamlarda taşındığı doğru mudur?
  • Brezilya'dan NADA Gemisi ile Türkiye'ye getirilmekte olan canlı hayvanların ithalatı bakanlığınızın bilgi ve izinleri dâhilinde mi gerçekleşmektedir?
  • Brezilya'dan ithal edilen hayvanlar hangi kurum tarafından satın alınmıştır, Türkiye'de ne şekilde değerlendirilecektir?
  • Son 5 yılda kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere ithal edilen büyükbaş canlı hayvan sayısı yıllara göre nasıldır? Bu hayvanların sağlık kontrolleri yapılmış mıdır? Bunlardan kaç tanesi hastalıklı çıkmıştır?
  • Son 5 yılda Mersin Limanı'na getirilen ithal canlı hayvanlar hangi ülkelerden alınmıştır, kaç seferde taşınmıştır ve sayıları nelerdir?
  • Son 5 yılda kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere bakanlığınızca satın alınan büyükbaş ve küçükbaş yerli hayvanların yıllara ve türlerine göre sayıları nasıldır?

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251