" />

Yağlı tohumda seferberlik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yağlı tohumlarla ilgili bu yılı hazırlık dönemi olarak değerlendirdiklerini belirterek "Önümüzdeki yıl ihtiyacımız olan ürünlere dönük nerede ne kadar ekilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyorsa çalışmaları daha somut hale getiriyoruz." dedi.

banner255
Yağlı tohumda seferberlik
banner200

Bakan Çelik, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve dernek üyelerini makamında kabul etti.

Çelik, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu, yağlı tohumların da sektörün içerisinde ayrı stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Tarımsal desteklere ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik, "Desteklerin yıl içinde yaygın değil derli toplu bir şekilde ödenmesiyle ilgili bakışımızda bir sorun yok, bunu da kamuoyu ile paylaşacağız. Desteklerle ilgili müracaatların tek sefere indirilmesi ve ödemelerin de yıl içinde iki kez yapılması şeklinde bir yaklaşımımız var." ifadesini kullandı.

Çelik, yağlı tohumların üretim ve ithalat kalemleriyle ilgili verileri incelediklerine dikkati çekerek, "Bu yılı hazırlık dönemi olarak değerlendiriyoruz, Önümüzdeki yıl ihtiyacımız olan ürünlere dönük nerede ne kadar ekilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyorsa çalışmaları daha somut hale getiriyoruz." ifadesini kullandı.

Tağşiş meselesine çok önem verdiklerinin altını çizen Çelik, konuyla ilgili mevcut mevzuatın yeterli olmadığını ve daha fazla yaptırım içeren düzenlemeyi hazırladıklarını söyledi.

Büyükhelvacıgil ise sektörün yaklaşık 7,5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu belirterek, sektöre ilişkin sorunları dile getirdi.

YORUM EKLE
banner151

banner251