" />

Toprağın siyaseti olmaz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, her yıl 50 bin ile 100 bin hektar arasında toprağın kaybedildiğini belirterek, "Toprağın siyaseti olmaz, politikası olmaz, bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız. Yani 50 bin, 100 bin hektar araziyi kaybetmenin neticesi, saksıya dönmektir" dedi. Bakan Çelik, üretici birliklerine binde 2 pay aktarıldığını anımsatarak, "yetmiyorsa oturur konuşuruz. Birlikler bizim kolumuz ayağımız" dedi.

Toprağın siyaseti olmaz!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirterek, "184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi konusunda orada sunumumuzu gerçekleştirdik. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri buna 'Evet' dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız." şeklinde konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından "Toprak Bayramı Töreni" yapıldı.

Çelik, burada düzenlenen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, "sadık bir yar" toprağın cömert olduğunu, insanların bütün yanlışlarına, zulmüne rağmen, her şart altında hizmetini sürdürdüğünü, vefasını esirgemediğini söyledi.

Tüketilen gıdaların yüzde 95'inin topraktan elde edildiğine işaret eden Çelik, topraksız hayatın idamesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Her yıl 50 bin ile 100 bin hektar arasında toprak kaybediyoruz. Toprağın siyaseti olmaz, politikası olmaz, bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız. Yani 50 bin, 100 bin hektar araziyi kaybetmenin neticesi, saksıya dönmektir. Kullandığımız tarıma elverişli arazimiz belli. 24 milyon hektar, 19 milyonunu şu anda kullanıyoruz. Siz her 100 bin hektarı heba ederseniz, rakamlar açık, kaç yıl sonra hangi noktaya geleceksiniz? Her konuda bağımlı hale geliriz, dışa bağımlı hale geliriz tarımda."

Bakanlığın toprağın bölünmemesi ve korunmasıyla ilgili çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdiğini anlatan Çelik, gelecek nesillerden emanet alınan toprağı yine gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşıma noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

TARIM VE HAYVANCILIĞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ

Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirten Çelik, "184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi konusunda orada sunumumuzu gerçekleştirdik. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri buna 'Evet' dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız." şeklinde konuştu.

Tarım alanında en önemli konulardan birinin eğitim olduğunu vurgulayan Çelik, sulama, gübre ve tarımsal ilaç kullanımında eğitimin önemli olduğunu kaydetti.

Çelik, "Bu eğitim çalışmalarıyla inşallah tüm tarım alanlarımızın daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi, korunması ve bilinçli bir şekilde çiftçilerimizin toprağı işlemesi noktasında mesafe alırız" görüşüne yer verdi.

Türkiye'nin 192 ülkeye ihracat yaptığını, 148 milyar liralık bir tarımsal hasılaya ulaştığını belirten Çelik, ülke nüfusunun arttığını, tarımdaki kat edilen mesafenin yeterli olmadığını ifade etti.

Çelik, tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların önündeki engelleri kaldırmak için çok çalışacaklarını, üreticilere destek vereceklerini kaydetti

BİNDE 2 YETMİYORSA OTURUR KONUŞURUZ

Gelecek dönem bütün üretici birliklerinin paralarının üreticiye yatacağına işaret eden Çelik, "Üretici birlikleri, şu anda aidat alıyorlar, bizden aktarılan binde 2'lik bir pay var. Yetmiyorsa oturur konuşuruz. O birlikler bizim kolumuz, ayağımız. Bizim onlarla bir sorunumuz olamaz." ifadelerini yer verdi.

Bakan Çelik, havza bazlı destek konusunda 900 ilçeye dönük çalışmalarının ağustos sonu itibarıyla tamamlanacağını sözlerine ekledi.

TÜRKİYE TOPRAKLARININ EN ÖNEMLİ SORUNU

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da Türkiye'nin topraklarının önemli sorunlarının erozyon, tuzluluk ve çoraklaşma ile tarım arazilerinin yanlış ve amaç dışı kullanımı olduğunu belirtti.

Nüfus artışına bağlı olarak toprak ve su kaynakları üzerindeki baskının her yıl biraz daha arttığına işaret eden Bayraktar, sanayileşme, şehirleşme, turizm, karayolları için verimli tarım arazilerinin kullanılması gibi etkenlerin, bu arazilerin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Bayraktar, "4 milyon hektar tarım arazisini 25 yılda kaybettik. Türkiye'nin işlenen tarım alanı içinde, hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen, birinci sınıf tarım arazisinin payı sadece yüzde 6'da kalıyor. Hayati öneme haiz olan bu alanları korumak ve kollamak boynumuzun borcu olmalıdır. " görüşüne yer verdi.

Şemsi Bayraktar, verimli tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanılmaması, birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerinin de imara açılmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Toprak Koruma Kurullarının da etkin ve verimli arazileri koruyacak şekilde çalıştırılmasının önemine işaret eden Bayraktar, "Ziraat odaları temsilcilerinin bu kurullarda görev yapması bir zorunluluk olmalı, bu kurullarda ziraat odalarının alternatifsiz şekilde yer alması için, gerekirse mevzuat değişikliğine de gidilmelidir." dedi.


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

bakan bu toplantida bugday fiyatlarinin bir iki gun icinde aciklanacagini da soylemis bunu da ekleseydiniz keske habere, o kadar insan bekliyo tuccar perisan etti borclu ciftciyi.

banner151